Üniversite affı 2019 çıkacak mı?

2017’de öğrenci affı çıkacak mı? Üniversite affında son durum ve haberler, yeni çıkacak olan üniversite affı kimleri kapsayacak?

Üniversiteden herhangi bir sebep nedeniyle uzaklaştırılan yani kaydı silinen öğrenciler şimdi af bekliyor. 2017 yılının ilk günlerinde öğrenci affı diğer adıyla üniversite affı isteyen kitleler sosyal medya üzerinde örgütlenmeye başladı bile. Bir sebepten üniversite ile ilişkisi kesilen ve kaydı silinen öğrenciler aradan geçen yıllara rağmen eğitim almak için taleplerini sürdürüyor.

Af konusunda 2016 yılı içerisinde siyasi liderlerce açıklamalar gelse de şuan için uygulamaya geçen bir girişim oluşmamıştır. Örneğin Fikri Işık Meclis Komisyon Başkanı olduğu dönemde yaptığı açıklamada, yoğun istek üzerine YÖK, MEB ve Ak Parti olarak bir af yasasının çıkarılabileceğini dile getirse de, gündemi oldukça yoğun olan ülkemizde bu konu sıraya giremedi. Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de üniversite affı konusunda açıklamalar yapmıştı. Dinçer’e göre üniversiteden kaydı silinen öğrencilerin çoğu, maddi imkansızlık, sağlık sorunu ve ailevi sebeplerden dolayı okuyamadığından, bunların eğitim hayatına geri dönebilmesi için bir çalışma yapılması gerektiğini belirtmişti. Fakat ne oldu? O zamandan günümüze daha halen bir çalışma meclise gelmedi.

üniversite affı
üniversite affı

En son Öğrenci Affı ne Zaman Çıkmıştı?

Bilindiği üzere en son üniversite affı 2011 yılında çıkmıştı. 2011 yılında çıkan af ise bu yıl ve öncesini kapsadığı için 2012 ve 2013 yıllarında kaydı silinen öğrenciler bu aftan yararlanamadı. En son çıkan af yasasından günümüze üniversiteden kaydı silinen öğrenci sayısının 100 bin – 200 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. Yani söz konusu af neredeyse yüz binleri ilgilendirdiğinden partilerin seçim kampanyasına bile konu olabilecek konulardan bir tanesi oluyor.

Ülkemizin gündemi sıklıkla değişmektedir. Örneğin 15 Temmuz Darbe girişimi nedeniyle ülke olarak yoğun ve zor dönemlerden geçtik. Bu gibi etmenler de Üniversite Affı gibi konuları gündeme getirmeyi engelliyor. Biraz daha önemsiz kalıyor, ülke gündeminde arka planda kendine yer buluyor.

İşin aksi yanı, şuan için de halen meclis gündeminde bu konu ile alakalı bir gelişme mevcut değil. Sizlere tavsiyemiz bu konu altından yorumlarınızla birlikte tepkinizi ve isteklerinizi dile getirmeniz. Emin olun bir yetkili mutlaka bu yazıya denk gelecek ve okuyacaktır. Ayrıca bizler de E okul giriş medyası olarak sosyal medya üzerinden sizlere destek vermek için elimizden geleni yapacağız.

Sonuç olarak Af Çıkacak mı Çıkmayacak mı?

Bize göre şuan için Hükümetin gündeminde bu konu yok. Fakat gelecek zaman ne gösterir bilemeyiz. Af bekleyenlerin yapması gereken en önemli husus, sosyal medyada kendilerini göstermeli ve konferans ve programlarda bu konuyu dile getirmeleri olacak. Yani bir şekilde siyasilerin ilgisini ve dikkatini bu konuya çekilebilir. Milletvekillerinin mail adreslerine bu konu hakkında e-posta atarak dikkatlerini çekebilirsiniz.

Sizler de yorumlarınızı Lütfen aşağıdan bizlere gönderin.

“Üniversite affı 2019 çıkacak mı?” üzerine 2 yorum

  1. Af olayına sıcak bakan nadir yazılardan bi tanesini yazmışsınız. Yazınız için teşekkür ederiz. Twitterda online olarak #öğrenciaffı hastagiyle tepkimizi gösteriyoruz, vekillere ve çeşitli kişilere iletiyoruz ama herhangi bir yanıt alamıyoruz. Sizden ricam öğrenci affını gündeme tekrar getirmek için destek. Bizi haber yapmanız. Facebook grubunda 1200kişiyiz fakat twitterda azınlığız. Bedelli askerlik bekleyenlerde aynı zamanda bizleri destekliyor. Twitterda başlatılan #öğrenciaffı hastaginde desteğinizi bekliyoruz. İlişiği kesilen öğrenci sayısı son aftan bu yana toplamda 389.000 kişi desteğimiz yok. Gündeme gelemiyoruz. Madem yanımızda olduğumuzu söylüyorsunuz bizi lütfen haber yapın. Şimdiden teşekkür ederiz duyarlılığınız için.

    Cevapla
  2. 1998 de universiteyi biraktim sartlar yeni olustu son siniftan 3 4 dersim var ne yapmaliyim bilemedim.bilgi verirseniz sevinirim

    Cevapla
Yorum yapın