Atatürk’ün okuduğu okullar ve derecesi

Atatürkün gittiği okullar sırasıyla nelerdir? Atatürk’ün okuduğu okullar sıralaması nedir sorusuna  kısaca cevap vermeye çalışacağız.

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Selanikte 1881 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Atatürk’ün annesi Zübeyde hanım, babası ise Ali Rıza Efendi’dir. Kız kardeşinin adı ise Makbule’dir. Atatürk ilkokula annesinin isteği üzerine mahalle mektebinde başlamış olup fakat babası Atatürk’ün bu mahalle mektebinden kaydını sildirerek, kaydını Şemsi Efendi Okulu’na yaptırmıştır. Atatrük daha küçükken babasını kaybettiğinden, ailesini de alarak dayısının çiftliğine taşınmıştır.

Atatürk taşınmasının ardından burada eğitimine devam etmiştir. Selanik Mülkiyesine başlamış fakat hayalinde asker olmak olduğu için burada okumayı bırakarak, askeri okula gitmiştir. Askeri okula giden Atatürk okulun orta kısmına gitmiştir. Burayı bitiren Atatürk Lise düzeyi eğitimini almak için Makedonya’ya gitti. Makedonya’dan da İstanbul’a gelmiş ve burada askeri okulları okuyarak askerlik mesleğine mensup olmuştur.

Atatürk’ün okuduğu okulların sıralaması şu şekildedir.
*Mahalle Mektebi
*Şemsi Efendi Okulu
*Selanik Mülkiye Rüştiyesi
*Selanik Askeri Rüştiyesi
*Manastır Askeri İdadisi
*İstanbul Harp Okulu
*İstanbul Harp Akademisi

Atatürk’ün aklı fikri asker olmaktaydı. Bu amacına ulaşan Atatürk, mezun olup askerliğe adım atınca ilk olarak stajını Suriye 5. ordusunda yapmıştır. 1911 yılında Traplusgarp savaşında görev almıştır. Ardından ise Balkan savaşlarında görev almıştır. 1. Dünya savaşında savaştığı ve görev aldığı cepheler ise Filistin ve Çanakkale cepheleridir.

Kurtuluş savaşının komutanıdır. Sakarya Meydan Muharebesi, büyük Taarruz, Dumlupınar Savaşları katıldığı savaşlar arasında yer almaktadır. Bu savaşlar sonucunda kendisine Mareşal ve Gazi ünvanı verilmiştir. Kurtuluş savaşından başarılı şekilde çıkılmasının ardından Cumhuriyeti ilan etmiştir. Kurucu Cumhurbaşkanı olarak 15 yıl boyunca görev yapmıştır.

Yorum yapın