İstiklal Marşının yazılış hikayesi Kısaca

İstiklal marşının hikayesi vikipedi, istiklal marşının öyküsü, istiklal marşının yazılma süreci kısa ve öz.

Kurtuluş savaşının devam ettiği yıllarda bütün toplum yoğun milli duygular içerisindeydi. Kurtuluş savaşında bütün cephelerde bir ölüm kalım savaşı veriliyordu. Düşman saldırdıkça, atalarımız Misak-ı Milli sınırlarımızı müdafaa etmek için elinden geleni yapıyor ve kurşunlara kendilerini siper ediyorlardı. İşte bu ortamda milli duygu ve düşüncelerle marşı olmayan bir kurtuluş mücadelesi veren Türkiye’de Milli bir marşın olması gerekliliği ortaya çıktı.

Takvim yaprakları 1921 tarihini gösteriyordu. Milli marşın yazılması gerektiği hasıl olduğunda o zamanki Milli Eğitim Bakanlığı bir yarışma düzenleyerek şairlerin bu yarışmaya katılımını da sağlamak için para ödülü vermeye karar verdi. Bu yarışmaya yüzlerce şair yüzlerce şiirle başvuru yaptı. Yurdun dört bir yanından çok değerli şairlerimiz milli duygu ve düşüncelerini kağıda dökmüş ve yarışmayı kazanmak için ellerinden geleni yapmışlardı. Fakat öyle biri vardı ki yarışmaya katılmamış ve bir çok insan bu kişinin yarışmaya katılmasını istiyordu. O kişi Mehmet Akif Ersoy idi. Kendisine neden yarışmaya katılmadığı sorulduğunda, Milli Marşın para ile yazılmaması gerektiği ve böyle bir yarışmaya katılamayacağını belirtti. Bu durum karşısında, o dönemde vekillik yapan Hamdullah Suphi Tanrıöver, Mehmet Akif’i ikna etmek için ona bir mektup yazdı ve yarışmaya katılımlarını rica etti.

Bu rica üzerine Mehmet Akif Ersoy, yarışmayı katılması durumunda elde edilen para ödülünü bağışlamak şartıyla yarışmaya katıldı. Yarışmaya katılım sürecinde milli şairimiz 48 saat gibi kısa bir sürede İstiklal Marşı’nı yazarak heyete teslim etti. Ve heyetin değerlendirmesi sonucunda yarışmayı kazanan Mehmet Akif oldu. Ardından TBMM’de istiklal marşı okudun ve 12 gün sonra vekiller tarafından yapılan oylama sonucunda milli marş olarak kabul edildi.

Akif, İstiklal Marşını yazdığı sıralarda çok yoğun milli duygular içerisine girdi. O duygu yoğunluğu içerisinde muhteşem satırlara kaleme alarak milyonların beğendiği İstiklal marşını yazdı. Hatta gece yatağında yatarken ilham gelen Akif, kalkarak aklına gelen dizeleri kaleme döktü.

Kurtuluş savaşının zaferle sonuçlanması ile birlikte İstiklal şairimizin mısraları milyonlar tarafından kabul gördü ve her birey tarafından ezberlendi. Hiç bir maddi menfaati olmayan Mehmet Akif Ersoy, bir beklenti içerisine girmeden büyük bir fedakarlık göstererek Milli Marşımızı yazmıştır.

“İstiklal Marşının yazılış hikayesi Kısaca” üzerine bir yorum

Yorum yapın