Hicri sene sonu duası ve Hicri yılbaşı duaları

Hicri Sene sonu ve sene başı duaları Sene sonunda yapılacak dua, yılbaşında okunacak dualar Hicri Sene sonu ve sene başı duaları gibi aramalarınızda bu sayfa ile karşılaşırsanız doğru yere geldiniz.

Yarın, yani 2 Ekim hicri takvime göre yılbaşı oluyor. 02.10.2016 Pazar günü 1 Muharrem 1438 tarihin karşılık gelmektedir. Müslümanların takvimi olan Hicri Takvime göre yılbaşı bugündür. Diğer yılbaşı ise hristiyan geleneklerine göre oluşturulmuş takvimdir. 1 Ocak tarihi hristiyan dinine göre yılbaşı olarak kabul edilmektedir. Bizler müslüman olarak asıl yılbaşı gecemizi bugün yaşıyoruz. Tabi bu gibi özel günlerde dinimizde tavsiye edilen, okunabilecek dualar bulunuyor.

Son ay ise Zilhicce ayı oluyor. Bu aydan sonra hicri takvime göre yeni ay başlıyor. Yeni yıla girmeden okumamız gereken dualar bulunuyor. Bu makalemizde sizlere yılbaşı gecesi okunması gereken dualardan bahsedeceğiz. Güneş batmadan önce bu duaları okumanızı öneriyoruz.Ayrıca müslümanlar olarak yılı oruç ile kapatıp yeni yıla da oruç ile başlamak gerekmektedir. Bu şekilde davranmamız faziletlidir.

Mâü’l-aynenyn, Na’tü’l-bidâyât, sh:167 kaynaklı bir hadise göre Zilhiccenin son günü ile Muharremin ilk günü oruç tutan kimse için Rabbimiz 50 yıllık günahına kefaret kabul eder, buyrulmuştur. Şimdi sizlere sene başı duası ile sene sonu dualarını vereceğiz. Aşağıdaki resimde istediklerinizi bulabileceksiniz.

hicri sene başı duası hicri sene sonu duası

Günün anlam ve önemine binaen sizlere sunmuş olduğumuz dualar umarım sizler için yararlı olur. Hayırlı günler dileriz.

Yorum yapın