Bilgi ve iletişim teknolojisinin kullanıldığı alanlar nelerdir kısaca

Bilişim teknolojilerinin kullanıldığı alanlar nelerdir eğitime ne gibi etkileri vardır kısaca açıklar mısınız? şeklinde bir sorunun cevabını makalemizde bulacaksınız.

Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojileri oldukça gelişmiş durumdadır. Bu durum insanlara bir çok fayda sağladığı gibi zarar da verebilmektedir. biz bu makalemizde faydaları üzerinde duracağız.

İletişim teknolojisinin gelişmesi ile insanlar birbirleri ile daha kolay şekilde iletişim kurabilecektir ki günümüzde de öyle olmaktadır. Örneğin internet üzerinden görüntülü konuşmalar yapılabilmektedir. Uzaktan eğitim de bu sayede gittikçe artmaktadır.

GPS teknolojisinin gelişmesi ile navigasyonlar ortaya çıkmıştır. Bu sayede yolları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sağlık alanında ise insanlar kolaylıkla hastanelerden randevu alarak zamanında muayeneye gitmektedir. Ayrıca telefon sayesinde de randevu alınarak hastanede sıra bekleme derdinden kurtulabilmektedir.

İnternet üzerinden bilet alarak da kolaylıkla ulaşımınızı sağlanabilmektedir. Örneğin uçak biletini internet üzerinden alınabilmektedir. Aynı şekilde otobüs firmalarından da alabilirsiniz.

Bankalarda ise bulunan kameralar sayesinde önemli alanlar 24 saat kamera vasıtasıyla görüntülenmekte ve kaydedilmektedir. Milyonlarca bilgiyi küçük bellekler içerisinde barındırılmaktadır. Gazetecilik alanında ise artık internet üzerinden haber siteleri vasıtası ile gazeteler ulaşılmaktadır. Bu nedenle günlük satılan gazete sayıları odlukça düşmüştür.

Sosyal medya sayesinde insanlar birbirleri ile kolaylıkla iletişime geçmektedir. Alışveriş sitelerinden kart ile alışveriş yapılabilmektedir. Mobil telefonlar sayesinde artık bizler de mekan kavramı olmadan istediğimiz yerden sevdiklerimizle iletişime geçilebilmektedir.

Kısaca Bilgi ve iletişim teknolojisinin kullanıldığı alanlar şunlardır: Yukarıdaki verilerden de anlaşılacağı üzere bilgi ve iletişim teknolojisinin gelişmesi hayatımızda sağlık, ulaşım, güvenlik, bankacılık, gazetecilik, sosyal medya, telekomünikasyon alanlarında pek çok kolaylık getirmiştir.

Yorum yapın