Mekkenin fethi nedir Mekke’nin Fethinin tarihi

Mekkenin Fethi Nedenleri ve Sonuçları Mekke’nin fethinin kısaca özeti ve tarihi nedir. Mekke’nin fethi hakkında bilgi.

Mekke’nin Fethi ile ilgili mesajlar 31 Aralık tarihinin en çok aranan konusu oluyor. Yılbaşı ile aynı güne denk gelen Mekkenin fethi ile ilgili sosyal medya profilinizde paylaşabileceğiniz güzel sözleri yayınlıyoruz.

Müslümanlar Mekke’den Medine’ye hicret etmek zorunda kalmışlardır. Mekke müslümanlar için önemli bir şehirdi. Kabe Mekke’dedir. Hicretten yaklaşık 10 yıl sonra kan dökülmeden Mekke müşriklerden geri alındı. Bu sayede Müslümanlar Kıblesine de kavuşmuş oldu.

Peygamber efendimiz Peygamber olduktan sonra Mekkelileri İslam’a davet etmiştir. Lakin kabul etmemekle kalmayıp, kabul edenlere de işkenceler yapmışlardır. bu eziyetlere dayanamayan Müslümanlar Mekke’den çıkarak Medine’ye gitmişlerdir. Hicretten sonra 6 yıl sonra Müminler efendimizle birlikte umre yapmayı çok istiyordu. Peygamber efendimiz (sav) bunun üzerine umreye gitmek isteyenlerin hazırlanmasını istedi. Hazırlıkların ardından efendimizle birlikte 1500 Sahabi Mekke’ye doğru yola çıktı. Bunu duyan Mekke’de yaşayan müşrikler bir olup önlem alma kararı aldı. Kan dökülmesini istemeyen Peygamber efendimiz Müşriklerin teklif ettiği Hudeybiye anlaşmasını kabul etti. Bu anlaşma ile 1500 sahabi ve peygamber efendimiz umre yapamadan Medine’ye geri döndü. Çok üzüntü duyan müninlere ayet ile müjde verildi.

Bu anlaşmadan 17-18 ay sonra Benî Bekr kabilesi anlaşmaya uymayarak, Müslüman olan Huzâalılara saldırdı. Baskın sırasında namazda olan kabile sakinleri hunharca şehit edildi. Bu fiilen Hudeybiye anlaşmasını bozulması anlamına geliyordu. Ardından Mekke’den bir heyet gelerek fiilen bozulan anlaşmanın tek taraflı feshini ilan ettiler. Bu resmen fetih için davet demekti.

11 Ocak 630 (feti tarihi budur) yılında İslam ordusu pozisyonunu alarak Peygamber efendimiz tarafından 4 kola ayrılarak emir verildi. Emre göre karşı gelinmemesi halinde kimseyle savaşılmayacaktı. Fetih suresi ile harekete geçen ordu, Mekke’ye girdi. Hz. Muhammed genel af ilan ettiğini duyurdu. Kabeye girerek putları devirdi. Sonrasında Müslümanlarla tavaf etti. Fethin ardından Kabe’de ilk hutbe okundu.

Yorum yapın