Ensar Nedir Muhacir ne demek kısa anlamı

Ensar ve muhacir nedir kısaca anlatmaya çalışalım. Peygamber efendimize Peygamberlik geldiğinden itibaren 23 yıl boyunca peygamber olarak ümmetine Allah’ın emirlerini bildirmiş ve Müslüman olmayanları İslam dinene çağırmıştır. Efendimize peygamberlik hicri takvime göre 610 yılında Hira dağında inzivaya çekildiği sırada verilmiştir.

Peygamberliğin verildiği zaman dilimi Ramazan ayına denk gelmiştir. İlk vahiy gelmiş ve bu geceye de Kadir gecesi adı verilmektedir. Mekke’de efendimiz İslam’a insanları davet etmiş, bir çok müşrik Efendimize inanmamış ve Peygamberimize eziyet eden uygulamalarda bulunulmuştur. Bu durum karşısında efendimiz Hicret etme konusunda kararını vermiştir. Peygamber efendimiz Hicret sırasında en son kendi Mekke’de kalmış ve Müşriklerin dikkatini çekmemek için bu uygulamaya gitmiştir. Hicret sırasında efendimiz Mekkeli müşriklerce takip edilmiş ve bu durum karşısında Sevr mağarasına sığınarak korunmuştur. Bilinen örümcek ağı ile örülmesi hususu burada gerçekleşmiştir. Bu zorlu yolculuğun ardından ise Medine’ye ulaşmıştır.

ensar ve muhacir
ensar ve muhacir

Hicret olayı Miladi takvime göre 622 yılında gerçekleşmiş olup, Peygamber efendimizle birlikte hicret eden sahabelere Muhacir adı verilmiştir. Muhacir kelimesi hicret eden anlamına gelmektedir. Hicret sonucunda Efendimizi ve beraberindeki Muhacirleri Medine’de karşılayan kişilere ise Ensar adı verilmektedir.

Kısacası Mekke’den yola çıkarak efendimizle bu zorlu yolu kateden ve Medine’ye kadar efendimize eşlik eden Müslümanlara “Muhacir” denir. Medine’de Hicret eden Muhacirleri bekleyen, karşılayan ve geldiklerinde onlara yardım eden Medineli Müslümanlara ise “Ensar” adı verilir.

Yorum yapın