Zanaat nedir? Sanat ile arasındaki fark

Zanaat ne demek özellikleri? Sanat ve Zanat arasındaki farklar nelerdir kısaca, Zanaat mesleklere örnekler nelerdir? sorularına cevaplar bu makalemizde içerisinde yer alacak. Zanaatkar kimdir ne iş yapar?

Zanaat kelimesinin tanımını internet üzerinden yapacağınız kısa bir araştırma neticesinde binlerce farklı şekilde öğrenebilirsiniz. Bu makalemizde sizlere en sade ve en basit şekilde zanaat nedir tanımlamak istiyoruz.

Zanaat; sermaye olmasa bile emeğin nitelikli yönüne bağlı olarak sadece öğrenmenin yetmeyeceği ayrıca el becerisi ve ustalık gerektirebilecek bir meslek şeklinde tanımlanabilir. Yani sadece bilginin olması zanaatkar olmak anlamına gelmez. Ayrıca yetenek ve ustalık da gerekmektedir. Zanaat ile uğraşan kişilere Zanaatkar adı verilmektedir.

Tarih boyunca bütün ülkelerde ve toplumlarda zanaatkarlara büyük önem verilmiştir. Fakat yıllar ilerledikçe ve sanayi devrimi sonucunda zanaatkarların önemi gittikçe azalmıştır. Günümüzde ise teknolojinin gelişmesi ve makinaların artması sonucunda zanaatkar meslekler kendilerini tarihin tozlu sayfalarında yer bulmaktadır. Zanaatkar mesleklere örnekler verecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz: mobilyacılık, marangozluk, balıkçılık, berberlik v.b. Sizler de aklınızda bulunan zanaatkar meslekleri aşağıdan makalemize önerebilirsiniz.

Sanat ile Zanaat arasındaki farkı ise kısaca değinmeden geçmeyelim: Sanat duygu, düşünce v.b. şeyleri farklı methodlar ile (ses, tarz v.b.) ifade etmektir. Zanaat ise yetenek ve ustalık gerektiren mesleklerin ifadesidir.

Yorum yapın