Dikdörtgen’in çevresi nasıl bulunur? Dikdörtgen alanı ve çevresi hesabı

Dikdörtgenin çevresi ve alanı nasıl hesaplanır? Dikdörtgen’in alanı ve çevresi formülü gibi matematik sorularının cevapları makalemizde.

Matematik dersi için söz konusu soruların cevabını sizlere aktarmaya çalışacağız. Dikdörtgen kareden farklıdır. Karede bütün kenarlar eşit uzunluğa sahip olup dikdörtgende bu böyle değildir. Yukarıda yer alan dikdörtgenin uzun kenarı G kısa kenarı Y olarak görülmektedir. Şimdi sizlere Dikdörtgen alanı ve çevresi hesaplayabilmek için gerekli formülleri vereceğiz.

Dikdörtgen nedir ve çevresi nasıl hesaplanır?

Karşılıklı kenarları birbirine eşit olan geometrik ve şekildir. Tüm iç açıları 90 derecedir ve iç açıları toplamı 360 derecedir. Dikdörtgenin çevresini hesaplanabilmesi için yardımcı formül aşağıdaki gibidir:

Dikdörtgenin Çevresi = 2(G + Y)

Dikdörtgenin alanı nasıl hesaplanır?

Dikdörtgen alanı hesabı oldukça basit bir işlem olup, kısa kenarı ile uzun kenarının çarpımı ile elde edilen sonuç dikdörrtgenin alnını vermektedir.

Dikdörtgenin Alanı = G x Y

Yukarıda açıklanan veriler ve bilgiler yeni başlayanlar için oldukça yararlı olup, kolay bir şekilde alan ve çevre hesabı yapabilmeniz için gerekli bütün dokümanları kapsamaktadır. Konu ile ilgili daha fazla bilgi talep etmek için aşağıdan yorum yapabilirsiniz.

Yorum yapın