Yemek duası elhamdülillah elhamdülillah elhamdülillahillezi

Elhamdülillah sizi buraya getiren Rabbime. Sizler için yemekten sonra okunacak duaları derliyoruz. Yemek duası günümüzde ihmal edilen bir husus. Her yemekten sonra okunması tavsiye edilen dualarımızı sizlere aktaracağız.

En çok gelen sorulardan bir tanesi yemek duası yemeğe başlarken mi yoksa yemekten sonra mı yapılacağı şeklinde oluyor. Arkadaşlar bu dua bir sünnettir. Yani yemek duası sünnet olan bir uygulamadır. Bu duayı ise yemekten sonra yani yemeğin sonunda etmemiz sünnete uygun olanıdır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) yemekten sonra Allah’ın verdiği rızka bir şükür mahiyetinde çeşitli dualar etmiştir. Allah’ın nimetleri sonsuzdur ve bu nimetleri bizlerin önüne sermektedir. Bizlerin de şükür mahiyetinde yemeğin sonunda dua etmemiz şükretmek mahiyetinde olmaktadır.

Peygamber efendimizin yemeğin ardından çeşitli dualar ettiği rivayet edilmektedir. Bu dualardan bir tanesi şu şekildedir:

Yemek duası elhamdülillah elhamdülillah elhamdülillahillezi

Umut ederiz ki yüce Allah verdiği nimetler için şükreden müminlere bunun hesabını sormayacaktır. Ve yine ümit ederiz ki yemeğe Besmele çekerek başlayıp da Şükrederek sonlandırılan yemeğin hesabını da sormayacaktır. Ümidimiz bu şekildedir.

Yemekten sonra dua etmenin bidat olduğunu söyleyen bazı tayfalar bulunmaktadır. Fakat bu doğru bir ifade değildir. Çünkü efendimiz yemek yedikten sonra verilen nimetlere şükretmiş ve çeşitli şekilde dualar etmiştir. Peygamber efendimizin yemekten sorna ettiği bir dua ise şöyledir.

Elhamdülillah elhamdülillah elhamdülillahillezi

Yemek duası elhamdülillah elhamdülillah elhamdülillahillezi

Ayrı konu başlığımızda da belirttiğimiz üzere elhamdülillah elhamdülillah elhamdülillahillezi şeklinde başlayan yemek duası ise şu şekildedir:

Yemek duası elhamdülillah elhamdülillah elhamdülillahillezi

Allah’ın verdiği nimetlere karşı şükretmek hepimizin bir borcu olup, yemeklerimizden sonra her öğün sonrası dua etmeyi ihmal etmemeli ve bu sünneti hayatımızdan eksik etmemeliyiz.

Yorum yapın