Kuran Hz. Peygamberimiz zamanında hangi malzemelere yazıldı?

Vahiy katipleri kuran ayetlerini nereye yazmıştır? Kuran ayetleri geldikçe Peygamber efendimiz gelen ayetleri vahiy katiplerine yazdırmıştır. Okuma ve yazması olan sahabeler ayetleri yazmış ve bu katiplerin sayısı ise 40 kişiye kadar çıkmıştır.

Tabi bu ayetlerin nereye ve hangi yöntemle yazıldığı da en çok merak edilen konu olmuştur. Kuran-ı Kerim ayetleri çeşitli malzemelerin üzerine yazılmaktaydı. Mekke döneminde işlenmiş deri, beyaz taş, deve ve koyunların kürek kemikleri, tahta parçaları, hurma ağaçlarının yaprakları, kumaş ve bez parçaları gibi malzemelerin üzerine yazılmaktaydı.

Medine döneminde olan durum için ise iki farklı görüş var. Bir görüşe göre daha gelişmiş malzemeler kullanılmış, diğer görüşe göre ise ilk kullanılan malzemelerle aynı malzemeler kullanılmıştı. Bu malzemelere yazılan ayetler vahiy katipleri tarafından kağıda yazarak Peygamber efendimize (sav) veriyordu. Efendimiz de bu kağıtları evinde muhafaza ediyordu. O zamanlarda kağıt üzerine yazılmış kuran vardı fakat o dönemde Kur’an Kitap (Mushaf) haline getirilmemişti.

O dönem Mekke önemli ticaret merkezlerinden birisiydi. Mekke’de kağıt gibi bir çok malzemenin ticareti yapılıyordu. Bu sebeple efendimizin ayetleri taş, kemik v.b. malzemelere yazdırıp da kağıda yazdırmaması inandırıcı görülmemektedir.

Yorum yapın