Kış Lastiği uygulaması ne zaman başlıyor ve bitiyor

Kış lastiği uygulaması ne zaman bitiyor 2017 hangi araçlar için geçerli, kış lastiği uygulaması hususi araçlara zorunlu mu ne zaman sona eriyor

Kış Lastiği Nedir nasıl olur hakkında bilgiler. Kış lastiğinin özellikleri. Uygulama ne zaman devreye girecek, kış lastiği trafik cezası kaç para?

Yeni gelen yasa ile artık tüm ticari araçların 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Uygulama 1 Aralıkta devreye girecek ve bu kurala uymayanlara 500 TL para cezası uygulanacak. Bu da caydırıcı bir ceza olarak görülüyor ve artık tüm ticari araçlarda kış lastiklerini göreceğiz. Her yıl uygulanacak bu kural bildiğiniz üzere 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Fakat Ulaştırma bakanlığı o yılın hava durumunu göz önüne alarak süreyi 1 ay ileri ya da geri alabilme yetkisine sahip olacak.

Biz de bu süreç içerisinde insanları bilgilendirmek için kış lastiği hakkında araştırma yaptık ve özelliklerini ve dikkat etmeniz gereken püf noktaları yazı içerisinde yer veriyor. İşte detaylar:

Kış Lastiği uygulaması ne zaman başlıyor ve bitiyor

Kış lastiğini neden kullanıyoruz?

Diş yapısı farklı ve bünyesinde daha çok doğal olan kauçuk yer alıyor. Normal lastiklerden farklı olarak özel bir hamura sahip ve bu da yağışlı havalarda fren mesafesini oldukça kısaltmaktadır.

Kış lastiklerinin normal araba lastiğinden farkı nedir?

Yaz lastikleri hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğünde ve yağmurlu ve soğuk havalarda yeterli yer tutuşunu sağlayamaz. Çünkü şartların etkisiyle sertleşir. Kış lastiklerinde ise doğal kauçuk yer aldığından zor hava şartlarında yumuşaklığını ve tutunmayı sağlar. Özel diş yapısı ile yeri daha iyi kavrar.

Kaygan olan bir yolda kış lastiğinin avantajı nedir?

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse, 50 km/saat hızla giden bir araç eğer lastikleri yaz lastiği ise kaygan bir yolda yaklaşık 44 metrede durmaktadır. Kış lastikleri ise 36 metrede durabilmektedir. Aradaki bu 8 metrelik fark ise 2 araç boyu mesafesindedir ve önemli bir miktardır.

Sadece Ön veya Arka çekiş lastiklerini kış lastiği yapsam da diğer iki lastiği değiştirmesem olur mu?

Lastiklerin 4’lü olarak takılması her zaman daha avantajlı ve güvenlidir. Virajlarda on veya arkanın lastiklerinin farklı olmasından dolayı kayma yapabilmektedir.

Karlı havalarda kış lastiği yeterli mi. Yoksa zincir takılmalı mı?

Hayır zincir takmanız gerekmez. Zaten zincir araçları verdiği sarsıntıdan dolayı büyük hasarlar meydana getirebilmektedir. Karlı havalarda kış lastiği tek başına yeterli olup dik buzlu ve karlı rampalarla da başa çıkabilmektedir.

Yazın kış lastiği kullanılırsa ne olur?

Hayır sakın kullanmayın. Çünkü yakıt fazla olur, yüksek derecede ses yapar ve fren mesafesini uzatır. Kışın kış lastiği yazın ise yaz lastiği kullanılmalıdır.

Kış lastiği ile yaz lastiğinin fiyat farkı nedir?

Kış lastiğinin hamurunun özel olmasından dolayı ve özel yapısından olsa gerek 10-15 TL kadar ücret farkı vardır. Yani kış lastiği daha pahalıdır. Karşılığında ise verdiği sürüş güvenliği tartışılmaz.

Kış lastiği ile kar lastiği arasındaki fark nedir?

Kış lastiği ile kar lastiği ifadeleri aynı anlamda kullanılmaktadır. Kar lastiği halk arasında çıkmış ve yayılmış bir ifadedir.

Yorum yapın