Doğal unsurların insan hayatına etkileri nelerdir?

Doğal unsurlar sürekli değişen ve insanı etkileyen, her zaman dünyamızda mevcut olan ve bölgeden bölgeye değişebilen unsurlardır. Aşağıda tek tek bu unsurların açıklamasını ve insan hayatına etkilerini açıklayacağım. Doğal unsurların insan hayatına etkileri nelerdir

SICAKLIK: Hava sıcaklığı sürekli değişen ve ülkeden ülkeye bölgeden bölgeye farklılık gösteren bir unsurdur. Sıcak havada insan terler soğuk havada ise üşür. İnsanlar havanın durumuna göre ya sıkı giyinir ya da ince giniyir.

YAĞMUR: Yağmur insanın hayatını doğrudan etkileyen unsurdur. Tarımla uğraşan insanların işlerini etkiler. Bitkiler için vazgeçilmez bir unsurdur. Yağmurun yağması ile barajlar dolar ve insanın en temel besin kaynağı olan su bu şekilde bizlere ulaşır.

KAR: Sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Kar yağarsa ayakkabılarımızı bile değiştiririz. Üstümüzü sıkı giyiniriz. Yine dünyamızın su ihtiyacını karşılarız. Eriyen karlar yer altı su seviyesini etkiler. Ayrıca kış turizmi de kar sayesinde gelişir.

DENİZ DALGALARI: Denizde dalga olması denizin temizlenmesini sağlar. Pislikler dalgalar sayesinde karaya gelir. Tusunami gibi büyük dalgalar insan hayatını ve yaşamını doğrudan etkiler. Can kayıplarına neden olur.

RÜZGAR: Büyük fırtınalar insanların yaşamını yitirmesine evlerinin harabeye dönmesine neden olur. Rüzgar santralleri sayesinde de elektrik üreterek aydınlatmamıza yardımcı olur.

TOPRAK: İnsanlar toprak sayesinde tarım yaparak geçimlerini sağlar. Sebze meyve v.b. tarımsal faaliyetler ülke ekonomisini de doğrudan etkiler. Ayrıca toprak milyonlarca canlının yaşam alanıdır.

KAYAÇLAR: Bünyesinde insanlar için gerekli olan birçok element ve minerali barındırır. Yapı alanında kayaçlar çok kullanılır.

BİTKİLER: Fotosentez yaparak insanların yaşamak için ihtiyacı olduğu oksijeni üretir. Doğayı güzelleştirir evlerimize bir hava katarlar. Bir çok bitki insan sağlığına yararlıdır.

HAYVANLAR: İnsanlar bazı hayvanların etini yiyerek yaşamlarını sürdürür. Bir besin kaynağıdır. Ayrıca tarımda ve çeşitli alanlarda yardımcı olarak kullanılır. Bazı hayvanlar da vahşidir ve insanlara saldırabilir.

NEM: Yağışı ve sıcaklığı doğrudan etkileyen bir unsurdur.

DAĞ: Dağda insanlar tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlar. Kış turizmi yapılır.

AKARSU: Çeşitli su sporları yapılır. (rafting, kano v.b) Yine insanlar su ihtiyacını bu alanlardan da karşılar. Hidroelektrik santralleri akarsulara kurularak enerji ve elektrik üretimi yapılır.

MAĞARA: Turizme katkısı vardır. Eski çağ hakkında bilgiler verir.

OVA: Düz bir alandır ve insanlar buralara evlerini yaparak yaşar. Sanayi, ticaretin en çok yapıldığı yerdir.

Doğal unsurların insan hayatına etkileri nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Umarım yararlı olmuştur.

“Doğal unsurların insan hayatına etkileri nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın