Besinlerimizin Tazeliğinin Önemi Nedir?

Besinlerimizin Tazeliğinin Önemi Nedir?

Evimizdeki gıda maddelerinin bozulmadan saklanması hayati önem taşımaktadır. Bu durum doğrudan evdekilerin sağlığını etkileyen bir husustur.

Marketten aldığımız gıda maddelerinin paketlenmiş bir şekilde olmasına ve son kullanma tarihlerine çok dikkat etmeliyiz. Eğer evimize dondurulmuş bir gıda maddesi aldıysak kısa sürede bunu tüketmeliyiz. dondurulmuş gıdaların buzunu çözdükten sonra tekrar dondurmamalıyız. Daha çok taze besinleri tüketmeliyiz, dondurulmuş gıdalardan kaçınmalıyız.

Bizler de bilinçlenerek günümüzde ürünlerin ambalajlarında bulunan simgelerin ne demek olduğunu öğrenmeliyiz. Dikkatli bir şekilde ambalajda bulunan uyarı ve sembolleri inceleyerek gereğini yerine getirmeliyiz.

Ülkemizde Alo 174’ü arayarak gıda maddeleri ile ilgili sorunları anında danışma hattına iletebiliriz. Besin maddelerinin üzerinde üretim iznini belirten ve kamu kurumlarınca verilen izinleri kontrol etmeliyiz.
Paketlenmiş ürünlerin Türk malı olmasına özen göstermeliyiz.
TSE standartlarına uygun olarak üretilip üretilmediğini belirten sembolün paket üzerinde olmasına dikkat etmeliyiz.
Eğer paket üzerinde geri dönüşüm sembolü varsa bunları geri dönüşüme vererek ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayabiliriz.

Yorum yapın