Su ve mineraller görevleri hangi besinlerde bulunur

Su ve mineraller görevleri hangi besinlerde bulunur, su ve mineraller hakkında bilgi kısaca vikipedi. Evet çocuklar sıradaki dersimiz hakkında sizlere eğitim vermeye başlıyorum.

Vücudumuzun yaklaşık olarak dörtte üçünün sudan oluştuğunu biliyor muydunuz? Vücudumuzun su ihtiyacını öncelikle su içerek karşılarız. Vücudumuzdaki kan ve idrarın büyük bir bölümü de sudan oluşur. Su, vücutta gerçekleşen tüm yaşamsal olaylar için gerekli ortamı sağlar.

Mineraller, vücudumuzdaki yaşamsal olayları düzenleyen besin grubudur. Örneğin kalsiyum, potasyum ve demir en çok bilinen minerallerdendir. Mineralleri yiyecek ve içeceklerle birlikte vücudumuza alırız. Mineraller kemiklerin yapısında bol miktarda bulunur ve büyümeyi sağlar. Sofra tuzu ve maden sularında yüksek düzeyde mineraller bulunur. Vücudumuz için gerekli besin maddelerini alırken bu besin maddeleriyle birlikte su ve mineralleri de alırız. Tüm besin maddelerinin içerisinde az veya çok miktarda su ve mineraller bulunur. Su taze meyve ve sebzelerde çok miktarda bulunurken nohut, buğday ve pirinç gibi kuru besinlerde daha az bulunur. Demir ve fosfor gibi mineraller et, balık, kümes hayvanları ve meyvelerde bulunur. Kalsiyum, süt ve süt ürünlerinde, sodyum ise sofra tuzu, sebzeler ve içme sularında bol miktarda vardır.

Yorum yapın