Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Nedir Kısa?

Dengeli beslenme zamanın en önemli konularından birisidir. İnsanların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için besinlerin vücudumuzun ihtiyacı kadar alınarak tüketilmesine dengeli beslenme denir.

Yine insanların hayatlarını sağlıklı olarak sürdürebilmeleri için vücutlarının ihtiyacı olan farklı besin gruplarını ölçüsünde ve yeterli olarak tüketmesine sağlıklı beslenme denir. Yani alacağımız besinler o kadar dengeli olmalı ki ne şişmanlamayalım ne de zayıflamayalım. Böyle yaşamımızı sürdürebiliyorsak sağlıklı ve dengeli besleniyoruz diyebiliriz.

Artık günümüzde bir çok kilolu yani obezite hastalığına yakalanmış kişileri sıklıkla görmekteyiz. Obeziteden korunmak için dengesiz ve aşırı şekilde beslenmeden uzak durmalı ve günlük spor yapmalıyız. Eğer yaşantımızı hareketsiz olarak sürdürürsek ileriki zamanlarda bizler de kilo alarak obez oluruz. Obezite kişilerin aşırı şekilde yağlanmasından kaynaklanmaktadır. Şişman kişinin vücudunda çok miktarda yağ bulunmaktadır. Bir kişinin vücudunda yağ miktarı aşırı şekilde artıyorsa obezite hastalığına yakalanmış diyebiliriz.

Obez olan insanların şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastalığına yakalanması ihtimali artmaktadır.

Yorum yapın