Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Kurban ve Ramazan bayramı namazı kılınışı anlatım. Bayram namazları nasıl kılınır detaylı?

Bayram namazlarını yılda 2 kez kıldığımızdan çoğumuzun aklında kılınış şekli kalmamakta ve unutmaktadır. Aslı itibari ile bayram namazı çok kolaydır ve akılda kalan bir namazdır. Şimdi size bayram namazının nasıl kılınacağını kısaca anlatmaya çalışacağım:

Bayram namazı Ramazan bayramı ve Kurban bayramı olmak üzere yılda 2 kez kılınan bir namazdır. Erkeklere vacip olan bu namazı, yukarıda dediğimiz günlerde güneş doğduktan sonra 2 rekat olarak kılınır.

Bayram namazının şartı cuma namazının şartları ile aynıdır. Fark olarak bayram namazında hutbe sünnettir ve namazdan sonra hoca hutbeye çıkar ve okur.

Bayram namazları yalnız başına kılınmayan ve cemaatle kılınması gereken bir namazdır. Ramazan bayramı ile kurban bayramı namazlarının kılınışı aynıdır.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

1. Namaza durmadan önce şu şekilde niyet etmeliyiz: “Niyet ettim Allah rızası için üzerime vacip olan bayram namazını kılmağa, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet ederiz. Sonra hoca Allahu Ekber der ve namaza durup “Subhaneke“yi okuruz.

2. Subhaneke okunduktan sonra hoca 3 kez Allahuekber diyerek tekbir getirir. Birinci ve ikinci tekbirde eller yana salınır fakat üçüncü tekbirden sonra eller göbek altına bağlanır. Daha sonra imam fatihayı ve sonrasında bir süre okur ve rüküya gidilir.

3. Rüku ve secde yapıldıktan sonra 2. rekata kalkılır. İkinci rekatta hoca Fatihayı okur ve sonra bir süre okur. Süreyi de okuduktan sonra 3 defa tekbir getirilir. İkinci rekattaki tekbirlerde ise 3 defa tekbir getirilir ve eller üçünde de yana salınır. Hoca dördüncü kez Allahuekber dediğinde ise ellerimizi kulağımıza götürmeyip direk rükuya eğiliriz.

Gördüğünüz gibi bayram namazı kısa ve oldukça kolay bir namazdır.

Şimdiden Allah bayramlarınız mübarek olsun.

Kurban bayramı namazı nasıl kılınır, Ramazan bayramı namazı nasıl kılınır anlatım.

Yorum yapın