Yunanlılar Fransızlar İtalyanlar Ermeniler İngilizler işgal ettiği şehirler hangileridir nereyi işgal etti

Yunanlılar Fransızlar İtalyanlar Ermeniler İngilizler yurdumuzun hangi kısımlarını işgal etmişlerdir işgal ettiği şehirler hangileridir İtalyanlar Ermeniler İngilizler italyanların işgal ettiği yerler kısaca nelerdir? Nereyi ve hangi kısmı işgal etti bu yobaz devletler?

Osmanlı imparatorluğu itilaf devletleri ile girdiği birinci dünya savaşından ağır bir yenilgi ile çıkmıştır. Savaş sonucunda Avrupalı ve batılı bir çok devlet Osmanlı topraklarını paylaşma planları yapmış ve ağızlarının suyu akmıştır. Osmanlının ittifak yaptığı Almanya da savaştan yenik ayrılmış ve kendi başının çaresine bakmıştır. Savaş sonucunda ağızlarının suyu akan batılı devletler kendi aralarında gizli antlaşmalar ile Osmanlı topraklarını kafalarına göre paylaşmış ve işgal girişimlerinde bulunmuşlardır. İşte bu azılı devletler sırası ile Yunanlılar Fransızlar İtalyanlar Ermeniler İngilizler olmuştur. Her ne kadar ağızlarının suyu aksa da istedikleri yerleri işgal edememiş ve hayalleri suya düşmüştür. Şimdi sizlere bu devletlerin ülkemizde nereleri işgal etmeye çalıştığını ve ardından başarısız olduklarını vereceğiz.

Fransızlardan başlayalım. Bu fransızlar Adana ve çevresini istemiş ve kötü emellerine ulaşamamıştır.
İngilizler ise Bartın, Maraş, Musul, Urfa, İzmir, Samsun, Eskişehir Antep illerimize göz dikmiş fakat başarılı olamamıştır.
İtalyanlar, Antalya, Konya, Söke civarını işgal etmiş fakat amacına ulaşamamıştır.
Bildiğiniz gibi yunanlılar ise İzmir ve çevresine göz diktiler fakat Türk halkı kısa sürede onları denize dökerek heveslerini kursaklarında bıraktı.

Birinci dünya savaşından yenik ayrılan Osmanlı vampir bir çok devletin hevesini kabartsa da milletimiz onların heveslerini yüzlerine çaldı ve bir kısmını denize bir kısmını da kendi ülkelerine geri döndürdü.

Yorum yapın