Atatürk Yaşasaydı Kaç Yaşında Olurdu 2019 yılı

2019 yılına girmiş bulunuyoruz. Burada size eğer Mustafa Kemal Atatürk yaşamış olsaydı 2019 yılında kaç yaşında olacaktı bunun hesabını vereceğiz. Eğer günümüzde Atatürk Yaşasaydı 138 yaşında olacaktı. Bu sonuca nereden ulaştık gelin birlikte Atatürk yaşasaydı 2019 yılında kaç yaşında olurdu bu konuyu irdeleyelim.

Öncelikle çok kısa Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatından kesit sunalım:

Mustafa kemal Atatürk’ün doğum günü 1881 olarak kayıtlara geçmiştir. Şuan Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Selanik’te doğan Mustafa Kemal’in annesi Zübeyde Hanım babası ise Ali Rıza Efendidir. Erkenden okul hayatı mahalle mekteplerinde başlamıştır. Amacı asker olmak olan Atatürk bu yönde eğitimine yön vererek Askeri Rüştiye ve idadiye’de eğitim almıştır. Makedenyo’da Askeri Rüştiye ve idadi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Ardından Harp okulu ve Harp akademisini bitiren Mustafa Kemal Subay olarak mezun olmuş ve göreve başlamıştır. Askeri hayatında zeki ve başarılı olmuştur. Milli mücadelede insiyatif alarak halkı bir araya getirmiş, bir çok cephede savaşmış, kongreler yaparak hükümet kurmuştur.

Ardından Türkiye Cumhuriyetini kurarak ilk Cumhurbaşkanı olmuştur. 1937 yılında ise siroz hastalığına nedeniyle vefat etmiştir. 57 yaşında hayata veda eden Mustafa Kemal Atatürk eğer günümüzde yaşasaydı 2019 yılı itibariyle 138 yaşına giriş olacaktı. Genç yaşta vefat eden Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesi Ankara’da Anıtkabir’de bulunmaktadır.

Kısa hesap:

Doğum yılı: 1881
Günümüz yılı: 2019

Yaş hesabı: 2019-1881=138

Bu yazımız altında yer alan yorum bölümünü Mustafa Kemal Atatürk anısına not yazmak için kullanabilirsiniz.

“Atatürk Yaşasaydı Kaç Yaşında Olurdu 2019 yılı” üzerine bir yorum

  1. Atam 138 yılın geçti seni unutamadık unutmuyacaz bu ülke var oldukça sen yureklerde yükselmektesin ne mutlu seninle dögduk yaşadık yaşayacağız. ATATÜRKÜsevenler

    Cevapla
Yorum yapın