Yer Kabuğu Nedir Katmanları nelerden oluşur?

Yer kabuğu ne demek, yer kabuğu nelerden oluşur dünyanın katmanları kısaca bilgi. Yer kabuğu hangi parçalardan oluşur

Dünya şeklinde bir yapıya sahip olup tabakalardan oluşmaktadır. Dünyamız 5 adet katmandan meydana gelmiştir. Bu katmanlar sırasıyla; Hava küre, su küre, taş küre, ateş küre, ağır küre şeklindedir.

Hava küre atmosferden oluşmaktadır. Bütün hava olayları, soluduğumuz gazların karışımı burada meydana gelmektedir.
Su küre dünya üzerinde bulunan deniz, göl ve akarsulardan oluşmaktadır. Dünyanın önemli bir bölümü sular ile kaplıdır.
Ayağımızı bastığımız taş, toprak, dağ ve tepelere ise yer küre adı verilmektedir. Yer kürede kayaçlar ve kayaçlar üzerinde topraklar bulunmaktadır. Taş kürenin dünyanın farklı yerinde değişik kalınlıkları bulunmaktadır. Dağlar yer kürenin çıkıntıları, okyanus ve denizler ise yer kürede bulunan büyük boşluklardır. Yer küreden dünyanın merkezine gidildikçe sıcaklıkta artma meydana gelir.

Yer kabuğunun altındaki bölüm ise ateş küredir. Ateş küre dünyanın merkezine yakın olan katmandır. Burada insanların yaşaması söz konusu olamaz ve yanardağlardan çıkan lavlar bu kısımda bulunur.
Ağır küre dünyanın merkezine denir. Bu kısımda yoğunluğu büyük olan bir çok metal bulunur. Örnek verecek olursak demir ve nikeli verebiliriz. Ateş kürede olduğu gibi ağır kürede de sıcaklık oldukça yüksektir. Burada sıcaklık 4000-4500 dereceye kadar çıkabilmektedir. Ağır küre ateş küreden daha sıcak bir katmandır.

Yer Kabuğu Nedir ile ilgili bilgileri umarım beğendiniz. Yorumlarınızı bekleriz.

Yorum yapın