Yangın anında yapılması gerekenler

Günlük hayatımızda herkesin başına gelebilecek bir olumsuz durum olan yangın durumunda neler yapılabilir bu makaleyi bunun için yazdık. Yangın sırasında panik olmadan yapabilecekleriniz için makalemizi okuyabilirsiniz.

Eğer etrafınızdan gelen yanık kokusu duyuyorsanız panik yapmadan çevrenizde bulunan görevlileri bu konuda uyarın. Eğer bulunduğunuz yerde angın çıkarsa bulunduğunuz mekanda bulunan yangın alarm butonuna basın ve diğer insanların yangından haberdar olmalarını sağlayın. Ve hemen 110 numarasını telefonunuzdan çevirerek itfaiyeye haber verin. İtfaiye en kısa zamanda yangını söndürmek için gelecektir. Eğer yangın çok büyük değil ve yangın söndürme tüpüyle söndürülebilecek küçüklükte ise, etrafınızda bulunan yangın söndürme tüpünü alarak yangına müdahale edin. Eğer imkanınız var ise yangın yerinden çıkarken pencere ve kapıları kapatmanız gerekiyor. Eğer kaçış yolunuzu da yangın kapladı ise, en güvenli bir odaya sığınıp, odanın kapısının altını ıslak bez v.b. şeylerle kapatarak odaya duman girmesini engelleyebilirsiniz.

Yangın durumunda görevliler ise amirlerine haber vermeli ve ilk müdahale ekip tarafından yapılmalıdır. Yangın durumu esnasında panik yapmamak önemlidir. Yaptıklarınızı ise bilinçli şekilde yapmalısınız.

Yorum yapın