İncir nerede hangi şehirde yetişir

İncir hangi şehirde yetişir nerede yetişir şehir olarak bugünün özel arama konusu oldu. İncir Nerede Yetiştirilir daha çok. İşte bu merak edilen soruların cevabını sizler için araştırdık.

Öncelikle sizlere söylemek isterim ki inciri soğuk bir bölgede yetiştiremezsiniz. Yani sıcak bölge meyvesidir ve sıcak ortamları sever. O nedenledir ki sıcak iklimlerin meyvesi gibi çok tatlıdır. Bölgede hava sıcaklıkları düşük ise incir yetiştirilmez. Başka bir deyişle karasal iklim incirin istediği ve yetiştirilebileceği ortam değildir. Bu nedenledir ki en çok Ege bölgesinde İncir yetişir. Bunun nedeni de Ege Bölgesinin sıcaklık ortalamasının diğer bölgelerimize oranla oldukça yüksek olması diyebiliriz. Peki ama Ege Bölgesinde hangi illerde yetişir sorusunun cevabını verirsek sizleri tam olarak aydınlatmış olacağız. En çok Büyük ve Küçük Menderes ovalarında yetişir. En çok yetiştiği il Aydın ilimiz daha sonra ise İzmir olarak sıralayabiliriz.

İncir nerede hangi şehirde yetişir
incir resmi

Ülkemizdeki incirlerin yüzde 80’e yakını Ege Bölgesinde yetişirken yüzde 20 kadarı ise Akdeniz, Marmara ve Karadeniz’in bazı bölgelerinde yetişir. Dünya klasmanında ise incir üretiminde ülkemiz birinci sıradadır. (2005 yılı verilerine göre dünyada üretilen 1 milyon 57 bin ton incirin 2810 bin tonu Türkiye’de yetiştirilmektedir. Bu bilginin kaynağı Vikipedi.) Yani dünyayı incire doyuran bizim ülkemizdir. Fakat yurt dışına daha çok kurutulmuş incir ihraç edilir.

İncirin ana vatanı ise Akdeniz ile Güneybatı asya’dır. İncir ağacı tam olarak ağaç olmasa da ağaçcık olarak ifade edilebilir. Ticari önemi oldukça yüksektir. Çünkü fiyatı oldukça pahalı olan bir meyvedir. Yapısı incelendiğinde yüzde 30-40 kadarı şekerdir. A, B ve C vitaminleri de bulunmaktadır. İncir ağacının yapraklarından incir sütü elde edilir ve bu daha çok siğillerin tedavisinde kullanılır.

Ayrıca deyimlere de konu olan İncirin konu edildiği deyin; “Ocağına incir ağacı dikmek” olarak bilinmektedir. İncir nerede yetişir sorusunun cevabını umarım anlamışsınızdır…

Yorum yapın