B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar

B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar kısaca. B vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

İnsan vücudunun düzenli bir şekilde çalışmasına devam edebilmesi için çeşitli vitamin, protein ve minerallere ihtiyacı bulunmaktadır. Bu makalemizde sizlere B vitaminin eksikliğinden kaynaklanan insan vücudunda oluşacak hastalıkları açıklayacağız.

B vitamini suda eriyebilen bir vitamindir. Bu yüzden vücutta bu vitaminin depo edilmesi söz konusu değildir. Dolayısı ile B vitaminini vücudun günlük ihtiyacı doğrultusunda almamız gerekir. Eğer gerekli miktarda B vitamini tüketmez isek bunun sonucunda çeşitli hastalıklarla baş başa kalmak zorunda kalabiliriz.

B1 vitamini; karbonhidratlar vasıtasıyla enerji üretimi, kas ve sinir sistemimiz için muhakkak gerekli bir vitamindir. Eğer gerekli B1 vitamini vücudumuza alınmazsa B1 vitamini eksikliğinde hafızamızda zayıflık, kaslarımızda güçsüzlük, dikkatsizlik, kabızlık ve midede ağrı görülebilmektedir.

B2 vitamini; Diğer B1 vitamininde olduğu gibi enerji üretimi için gereklidir. Vücudumuzdaki asit dengesini sağlar. Ayrıca cildimiz, saçımız ve tırnağımız için çok önemlidir. B2 vitamini eksikliğinde Gözlerimizde yanma, gözlerimizin bulanık görmesi, gözlerde katarakt, saçlarımızda yağlanma, cildimizde bozukluk ve dudaklarımızda çatlaklık görülebilir.

B3 vitamini; Beynimizin fonksiyonu ve cildimizin sağlığı açısından önemi olan bu vitaminin eksikliğinde enerjimizde azlık, ishal olma, başımızda ağrı, hafızada zayıflık, geceleri uykusuzluk, depresyon hali, diş etlerimizde hassaslık, vücudumuzda sivilceler ve egzama görülebilmektedir. Ayrıca kan seviyemizi kontrol eder ve kolesterolü düşürür.

B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar

B5 vitamini; Her zamanki gibi vücudumuzda enerji üretimi için gereklidir. Beynimizin fonksiyonlarında önemli yeri vardır ve sinirlerimizin yapısında görevi bulunmaktadır. B5 vitamini eksikliğinde kan şekeri değerinde aşağı yönlü düşüş, ellerimizde titreme, kalbimizde çarpıntı, erkenden vücudumuzun yorulması ve enerjimizde düşüş gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

B6 vitamini; Hormonlarımızın üretiminde ve beynimizin fonksiyonlarının çalışmasında gereklidir. Vücudumuzda meydana gelebilecek olan alerjik rahatsızlıkları da engeller. B6 vitamininin eksikliğinde vücudumuzda güçsüzlük, çarpıntı, kansızlık, cildimizde kuruluk, gözümüzde görme sorunları meydana gelebilir.

B11 vitamini; Kırımızı kan hücrelerimizde ve sinir dokularımızda gereklidir. B11 vitamini eksikliğinde iştahımızda azalma, vücudumuzda kilo kaybı, midemizde bulantı, kusma, ishal, başımızda ağrı, unutkanlık ve çarpıntı meydana gelebilir.

B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar konulu yazımız burada son bulmaktadır. Yorumlarınızı aşağıdan yapabilirsiniz.

Yorum yapın