Paleograf Nedir

Paleograf Nedir, Paleograf ne demek kısaca?

Dünyada binlerce bilim alanında çalışan onbinlerce bilim adamı bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Peleograf olarak isimlendirilen bilim adamlarıdır.

Paleograf Nedir

Paleograf; tarih boyunca milliyetlerin kullandığı alfabeleri inceleyen ve çözen bilim adamıdır. Geçmişten günümüze kadar gelen bu meslek artık fazla bilinmemektedir. Paleograf çok eski tarihten itibaren el yazısı ile yazılmış olan belgeleri inceleyerek alfabeyi çözen ve metni anlamlandıran bilim adamlarıdır. Bu bilim dalına paleografya (yazı bilimi), bilim dalıyla uğraşan bilim adamına da Paleograf denir. Tarih bilimiyle uğraşan bilim adamlarının muhakkak ihtiyaç duyduğu bir bilimdir.

Örnek vermek gerekirse, Mısır-Hitit savaşının akabinde mısırlılar ve hititler arasında imzalanan ve tarihteki ilk yazılı anlaşma niteliğini taşıyan antlaşmanın çözümünde bu bilim adamları çalışmıştır.

Eğer bir toplumun sadece dilini biliyorsanız bu tarihçiler için yeterli olmayabilir. Ayrıca bu toplumun yazısını da bilmek gerekir. Yani Osmanlı, iran ve arap tarihi için arapçayı, orhun ve uygur yazıları için çin yazısını bilmek gerekir.

Paleograf olarak isimlendirilen bilim adamları toplumların kullandığı alfabeyi derinlemesine inceler ve derin süzgeçlerden geçirerek alfabelerde bulunan kelimelerden kelime ve cümle kurma yollarını derinlemesine araştırır ve açığa çıkan bilgiyi tarih bilimine katkı olarak sunar.

Paleograf Nedir konusu tamamlandı. Konu altından değerli yorumlarınızı bekleriz.

Yorum yapın