Süblimleşme Nedir? Süblimleşmeye örnekler

Bu makalemizde sizlere Süblimleşme Nedir ve konu ile ilgili örnekleri vererek konu hakkında kısaca bilgiler öğreteceğiz.

Bilindiği üzere maddelerin üç hali bulunmaktadır. Bunlar, katı hal, sıvı hal ve gaz hal olarak bilinmektedir. Süblimleşme konusu da bu haller ile ilgili doğrudan ilişkilidir. Bir madde katı halde iken normalde sıvı haline geçer ve sıvı halden sonra gaz fazına geçmektedir. Fakat anlatmaya çalıştığım kavram olan Süblimleşme’de bu şekilde olmaz.

Bir madde katı halde iken doğrudan gaz haline geçiyorsa buna Süblimleşme adı verilmektedir. Görüldüğü gibi madde sıvı hal durumuna geçmiyor. Direk katı halden gaz hale geçiyor. Bir madde buhar hale geçebilmesi için belirli bir sıcaklıkta bir basınç haline ulaşması gerekmektedir. Bir madde süblimleşirken enerji absorbe eder.

Süblimleşme Nedir? Süblimleşmeye örnekler
Süblimleşmeye verilebilecek güzel bir örnek: naftalin

Sublimleşmeye Örnekler

Sublimleşme durumuna günlük hayatta sıklıkla rastlarız. Örneğin şuna kış mevsiminde olmamız nedeniyle sıkça göreceğimiz bir durum olan kar ve buzun süblimleşmesi güzel bir örnek olur. Bu süblimleşme olayı çok yavaş şekilde gerçekleşir. Bu örneği daha iyi anlayabilmek için ıslak çamaşırların soğuk havada balkon asılmasını düşünebilirsiniz.

Ayrıca günlük hayatta herkesin evinde kullandığı naftalini de örnek olarak verebiliriz. Şöyle ki, kullanılmayan giysilerimizin bulunduğu dolaba koyduğumuz naftalin katı şeklindedir. Fakat zaman içerisinde doğrudan gaz fazına geçerek ortama bir koku salar. Bu da kurtları ve böcekleri giysilerden uzaklaştırır.

Yorum yapın