E Okul Nedir ?

Son yılların eğitimdeki devrimi olan e okul sistemini tüm detayları ile yazımızda işleyeceğiz ve aklınızdaki problemleri bir nebze olsun gidermeye çalışacağız.

E Okul Sistemine Giriş İçin Tıklayınız.

E okul sistemi Ak parti hükümetinin iş başına gelmesinden sonra eğitimde yapılan çalışmalardan birisidir. Uzun bir çalışmanın ardından 2007 yılının Ocak ayında kullanıma sunulmuştur. Bu sistem içerisinde mevcut olan modüller yardımıyla bir öğrencinin okula kayıt aşamasından başlayıp mezuniyete kadar bütün bilgilerini depolar.

E Okul Sisteminin Kapsamı nedir?

Şuan için özel ve devlet okullarının ilköğretim sınıfları bu sistemden yararlanmaktadır. İlerleyen yıllarda Liselere de bu sistemin getirilmesi ve ortaöğretim kurumlarına da bu kolaylığın sağlanmasına çalışılmaktadır.

E-Okul’da Neler var?

E okul sistemi içerisinde barındırdığı modüller sayesinde; öğrencinin kaydı itibari ile bilgileri ve resminin sisteme girilmesi, öğrencinin sınav tarihleri, sınavdan aldığı notlar, dersin öğretmeninin bilgileri, ders programı, adres değişikliği sonucu nakil işlemleri ve gelişim raporu alma işlemleri e okul üzerinden yapılabilmektedir.

Proje derslerinde proje sunumunun hangi tarihte olacağı, proje konusu, okulun yapmış olduğu duyurular, bütün derslerin başlangıç ve bitiş saatleri, özürlü ve özürsüz devamsızlıkları ve bu devamsızlıkların hangi tarihlerde ve saatlerde yapıldığı detaylıca kaydedilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı sitesi üzerinden e okul‘a giriş yaprığınız anda sizi bir duyuru panosu karşılayacak. Burada okulun yapmış olduğu her türlü duyuru görebileceksiniz. Soldaki E-okul linkine tıklayınca açılacak alt menülerden biri olan “Ders Programı” linkinden haftalık ders programı, dersin saatleri, derse girecek öğretmen ve öğretmen hakkında bilgiler yazmaktadır.

Öğretmenler de kendi yetkileri dahilinde sistem üzerinden “not girme” bölümünü kullanarak tüm öğrencilerin notlarını sisteme girmekte ve sınav sonuçları girilen sistem otomatik olarak yıl sonu not ortalamasını hesaplayarak karneyi oluşturmaktadır.

E-Okul’a daha neler eklenecek?

Büyük oranda e okul sistemi geliştirilmiş olup kısa vadede takdir ve teşekkür belgelerinin bu ssitem üzerinden alınması hedefler arasındadır.

Daha uzun vadede ise, öğrencinin aşı çizelgesi, beden gelişim raporu alınması gibi ilköğretim öğrencisi ile ilgili bütün işler e okul sistemine modül olarak eklenerek otomasyonu tam anlamıyla sağlamak hedeftir.

E okul sistemindeki eksiklikler nelerdir?

Sistem özellikle karne alma zamanlarında sıklıkla kasılmakta ve ulaşılamama sorunu yaşanmaktadır. Bu tamamen teknik bir konu olup web sitesinin bulunduğu sunucunun talebi karşılayamama sonucu oluşmaktadır. Bu sorunun en kısa zamanda düzeleceği kanaatindeyim.

Yorum yapın