Mendelin çalışmalarının kalıtım açısından önemi nedir?

Mendelin çalışmalarının kalıtım açısından önemi nedir kısaca vikipedi. Mendel Kimdir, Mendel adı verilen bilim adamı genetik alanında önemli buluşlar yapmıştır. Genetik biliminin kurucusu olarak tanınır. Kendi yaşadığı yıllarda fikirlerine çok önem verilmese de ilerleyen yıllarda Mendel’in bulduğu bilgilerin ne kadar önemli olduğu anlaşılmış oldu.

Bu çalışmalarda bulduğu en önemli bilgilerden birisi de birinci kuşaktan ikinci kuşağa geçen kalıtsal özellikler konusudur. Yani ana ve babanın özellikleri genler ile çocuklara ve gelecek nesillere geçmektedir. Mendel araştırmaları ile genlerin nesilden nesile aktarıldığını görmüş oldu.

Gregor Mendel kimdir

Genler üzerinde derin araştırmalar yapan Mendel, araştırmaları sonucunda genlerin nesilden nesile aktarıldığını tespit etmiştir. Gregor Mendel araştırmalarında bezelye bitkisini kullanmıştır. Bezelyeler ile yaptığı deneylerde genetik buluşlar yapmıştır.

Mor çiçekli bezelye ile beyaz çiçekli bezelyeyi tozlaştırarak gelecek ilk kuşakta b ütün bezelyelerin mor olduğunu, sonraki kuşaklarda ¾ nün nün mor çiçekli olduğunu ve ondan sonraki kuşakta ise ¼ ünün ise beyaz çiçekli olduğunu tespit gözlemlemiştir.

Yorum yapın