Maya Takvimi ve 21 Aralık Nedir

Maya Takvimi ve 21 Aralık Nedir hakkında bilgiler, 21 aralıkta kıyamet kopacak mı?

Maya takvimi aslında tek bir takvim değil. Birden farklı bir çok takvim sistemi kullanıyorlar. Bugünkü antropolojik ve arkeolojik bilgilere göre yirmiye yakın takvim sistemi kullanıyorlar. Bunlardan en ünlü olanları bildiğimiz güneş takvim “hab” adını verdikleri bir yılın 365 gün 6 saat olduğu güne takvimidir.

Bunu bundan binlerce yıl önce kusursuz bir şekilde hesaplayarak bugünkü bilim adamlarını bile şaşırtıyorlar. Bunun dışında ay döngülerini takip ettikleri bir ay takvimi de var. Venüs döngülerini takip ettikleri bir takvim de var. Fakat en ünlü takvimlerinden bir tanesi “zokin” adını verdikleri 260 günlük bireysel anlamda manevi rehberlik bireysel kehanetler için kullanılan bir takvim sistemleri var.

Yaklaşık 5125 yıllık uzun sayım dedikleri bir döngü var. Bu da mayaların başka bir önemli bir takvim sistemi. Bunun içerisinde “tun” adını verdikleri 360 günlük bir zaman birimi vardır. Katun dedikleri yaklaşık 20 yıllık yani 20 tunluk bir birimleri var. Ayrıca yaklaşık 394 yıla denk düşen “baktum” dedikleri bir zaman birimi vardır. Uzun sayım 13 baktum’dan oluşuyor. Bu da yaklaşık olarak 5125 yıl ediyor. İşte dünyanın sonu geliyor mu ya da geldi mi tartışmalarına neden olan takvim de bu takvimleridir.

maya takvimi

Bilinen tarihlendirmelerinden bir tanesi yaklaşık 16 milyar yıl kadar önce başladığını söylüyor maya takvimi… Bu da aslında evrenin başlangıcındaki big bang’e (büyük patlamaya) denk düşüyor.

Bir maya biriyle konuştuğunuz zaman takvimin tamamiyle sonlanmayacağını bir döngü bittiği zaman yeni bir döngünün başlayacağını söylüyor. O yüzden de 21 Aralık 2012 diye bilinen meşhur maya takviminin son tarihi bittiğinde aslında yeni bir döngü başlayacak. Her böylesine büyük bir döngü bitip yenisi başladığında bunun dünyada önemli arınmalara, toplumsal ve dünyasal çok büyük değişikliklere yol açacağını söylüyorlar. 21 Aralık bize arkeologların verdiği bir tarihtir.

Mayalar son tarihin bu olduğu konusunda hem fikir değillerdir. Onlar son tarihin bilgisini kaybettiklerini söylediler özellikle ispanyollar geldikten sonra. Dolayısıyla 21 Aralık gibi net bir tarihe odaklanmanın gereksiz olduğunu ve özellikle de bunun bir korku nesnesi olmamasını söylüyorlar. Fakat bu büyük dönüşümün her an gelebileceğini söylüyorlar. 2012’de de gelebilir, 2015’de de gelebilir 2020’de de gelebilir… Bu dönüşüm ne kadar erken gelirse dünya için o kadar iyi olduğunu söylüyorlar. Çünkü faydalı bir arınma olduğunu düşünüyorlar.

Peki müslümanlar için bu mu?

Sürekli trihler atılıyor ortaya.
3 martta istanbul yerle bir olacak deniyordu .
Ve ya ramazan ayında
Muharrem ayinin 10’unda da.
Şimdi birde 21 aralığımız çıktı.
Peygamberimizin bile bilmediği zamanı bir takvim mi bilecek.
Ki insanin ölümü bile küçük kıyamet olarak nitelendiriliyor, 1 saniye sonra hayatta olacağımız ne malum. Böyle şeylerle Meşgul etmeyelim kafalarımızı. Allah’ın elinde her şey ister şimdi kopartır ister seneler sonra. Bakalım maya Takviminden sonra daha neler atılacak ortaya?

eokulgiris.com e okul

Yorum yapın