Maden minarel ve kayaç arasındaki ilişki nedir?

Maden mineral ve kayaç birbirine çok yakın 3 kelime gibi görünse de aslında anlam olarak çok farklı kelime gruplarıdır. Şimdi sizlere bu kelimeler arasındaki var olan ilişkiyi kısaca açıklamaya çalışacağım. Maden minarel ve kayaç arasındaki ilişki ve farklar kısaca:

Kayaçlar bir ya da bir kaç mineralden oluşurlar ve yer kabuğunun neredeyse çoğunu meydana getiren yapılardır.
Maden : Madenler ekonomik olarak türlerine göre değerlidir. Yer kabuğundaki çeşitli doğal etkenlerle oluşurlar. Bu doğal etkenler iç ve dış doğan etkenler olabilir.

Mineral : Mineraller inorganik maddelerdir. Doğada bulunan ve katı olan bazı maddeler ile karışık ya da birleşik olarak bulunabilmektedir. Kimyasal yollarla elde edilebilirler.

Şimdi tek tek açıklamalarını yaptıktan sonra üçünün de arasındaki ilişkiyi açıklamaya sıra geldi. Bir veya bir kaç mineralin bir araya gelmesi ile kayaçlar oluşur demiştik. Mineral ile kayaç genellikle birbirine karıştırılır bu noktada dikkat ediniz. Minerali kayaçtan ayırt eden özellik mineralin her durumda ve her zaman aynı kimyasal yapıya sahip olmasıdır. Ama kayaçlar çeşitli minerallerin karışımından meydana gelirler ve yapılarında çeşitli mineraller bulunabilir. Yani kayaçlarda bir kaç mineral bulunmaktadır. Madenler ise keşfedildiğinde işlenerek ekonomik olarak getirisi olan minerallerdir diyebiliriz.

“Maden minarel ve kayaç arasındaki ilişki nedir?” üzerine bir yorum

  1. Maden mineral ve kayaç nedir şeklinde sürekli arayış içerisindeyken bu site ile karşılaşınca aklımdaki bütün soru işaretlerini gidermiş oldum. Siteyi yapan herkese çok teşekkür ederim. Çünkü artık ödevimi sayenizde tamamladım. Bu kavramlar arasındaki benzerlik ve farklılıkları da öğrenmiş oldum

    Cevapla
Yorum yapın