Lupus hastalığı nedir ölümcülmüdür bulaşıcımıdır selena gomez’in hastalığı

Ünlü yıldızın bu hastalığa yakalanması sosyal medyada bir anda hit konu olurken insanlar bir anda Lupus hastalığı nedir merak etmeye başladı.

Lupus hastalığı günümüzün en çok merak edilen hastalığı oldu. Bunun sebebi ise ünlü yıldız Selena Gomez isimli sanatçının bu hastalığa yakalanması ve bu nedenle kariyerine ara verme kararı alması oldu. Bu andan itibaren twitter üzerinden herkes bu konuya yüklenince konu en çok konuşulanlar arasına girmiş oldu. Şimdi sizlere m Lupus hastalığı nedir tedavi yöntemleri hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Lupus hastalığının meydana gelmesinin sebebi bağışıklık sisteminin bozulmasıdır. Hastalığın ilk belirtileri eklem ağrıları olup en çok 20-40 yaşları arasında bulunan kadınlarda görülür. Bu hastalığa yakalanan insanların yüzde 80’inin kadın olduğu araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Hastalığın kesin nedenleri bilim adamları tarafından halan tespit edilememiştir.

Lupus hastalığının ölüme götüren yönü de vardır. Bu hastalık kalp ve böbrekte iltihap oluşturur ve tedavisinde gecikilirse ölümcül olabilir. Kişinin bünyesine göre hastalığın şiddeti değişkenlik göstermektedir. Böbrek üzerinde büyük hasarlara sebep olan bu hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkisi sebebiyle başka hastalıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle bu hastalığın tedavisinde mutlaka doktor kontrolü olmalıdır.

Lupus Hastalığının belirtileri nelerdir?

Bu hastalığın en çok görünen belirtilerini şöyle sıralayabiliriz; eklem ağrıları, ateş ve deride meydana gelen döküntüler. Bu hastalığın olduğu kişilerin yüzünde, yanak bölümünden burun bölümüne doğru döküntüler ve izler oluşmaktadır. Diğer belirtiler arasında halsizlik, kilo kaybı, isteksizlik ve iştah kaybı sayılabilir. Sağlam bünyelerde hafif bir şekilde görülmeye başlanan Lupus için kısa süreli ilaç tedavisi yeterli olacaktır.

Lupus hastalığı nasıl tedavi edilir?

Lupus hastalığı vücudun değişik bölgelerini ve organlarını etkileyebilir. Hafif lupus olanlar ilaç tedavisi ve güneş ışınlarından korunması ile bu hastalıktan kurtulabilmektedir. Eğer ağır bir şekilde bu hastalığı geçiriyorsanız kortizon tedavisi görmeniz gerekiyor. Bu işin uzmanı bir doktor eşliğinde bu tedavi yapılmalı ve tedaviden sonra da düzenli olarak doktor kontrolünden geçilmelidir. Ayrıca bu hastalığı hafif geçiren bir kişi için uygulanan yöntemlerden bir tanesi de düzenli egzersiz programlarıdır.

Yorum yapın