Kurban kesilirken okunacak dua ne söylenir

Kurban keserken okunacak dua ne söylenir. Kurban kesilirken ne söylenir, kurban keserken söylenecek dualar,  hangi sureler ve sözler.

Yarın müminler kurbanlarını kesecek. Fakat kesmenin de bazı kuralları vardır. Kurbana bıçağı sürmeden önce bir takım dualar söylenmelidir. İşte detaylar:

Kurban keserken Allah’ın adının anılması gerekmektedir. Besmele çekmeden kurban kesilmez ve kesilen kurbanın da eti yenmez. Bu nedenle besmeleyi mutlaka çekmeliyiz. Fakat bilmeyerek besmele çekmeyi unutursak herhangi bir sorun olmayacaktır.

Kurban keserken 3 defa “Bismillahi Allahü ekber” denir ve şu ayet okunur:

اِنّ۪ي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذ۪ي فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَن۪يفًا وَمَآ اَنَا۬ مِنَ الْمُشْرِك۪ينَۚ

(En’am 6/ 79)(Okunuşu: İnnî veccehtü vechiye lillezî fatare’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen ve mâ ene min’el-müşrikîn.)

Anlamı: “Muhakkak ben, dinime tam bağlanarak, o yeri ve gökleri yaratan Allah’a yöneldim. Ben müşriklerden değilim.” (En’am Sûresi, 79)

Kurbanı kestikten sonra peygamber efendinizin önerisi olan 2 rekatlık bir şükür namazı kılmaya gideriz. Namazı kıldıktan sonra Allah’a dua eder ve aşağıdaki ayeti okuruz:

قُلْ اِنَّ صَلَات۪ي وَنُسُك۪ي وَمَحْيَايَ وَمَمَات۪ي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ لَا شَر۪يكَ لَهُۚ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا۬ اَوَّلُ الْمُسْلِم۪ينَ

Okunuşu: “İnne salâti ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi’l-âlemîn.” 

Anlamı: “Şüphesiz benim namazım da, kurbanım da, dirilmem de, ölümüm de hiçbir ortağı olmayan, alemlerin Rabbi olan Allah’ındır.”

Kurban keserken okunan dua ne söylenir, kurban duası nasıl yapılır.

Yorum yapın