E-ticaret te 3D Secure Güvenliği

E-ticaret te 3D Secure Güvenliği nedir hakkında bilgiler. Online alışveriş sistemlerinden 3D Secure’nin işlevselliği, 3D Secure kullanımındaki kredi kartı sahibi, banka ve üye işyeri ( e-ticaret sitesi ) faydaları;

Bugün internet kullanıcılarının %80’nine yakın bir bölümü mutlaka online alışveriş yapmışlardır. Online alışveriş siteleri o kadar gelişti ki artık ne ararsanız hiç mağaza mağaza dolaşmadan aradığımızı kolayca bulur hale geldik. Kaldı ki herkesin hala tereddütde olduğu bir konu var o da internet üzerinden kredi kartı kullanımı.

Bundan 2 sene öncesine kadar çok fazla vardı kredi kartı mağduru. Ki hala bu mağdurluk devam ediyor. genel anlamdaki sorunlar ise şu şekilde, kredi kartı sahibinden habersiz olarak farklı kişiler online alışveriş sitelerinden alışveriş yapıyorlar. Kredi kartı sahibi ise doğal olarak ben böyle alışveriş yapmadım, haberimde yok diyerek mağduriyetini bankaya bildiriyor. Aslında işin özünde bu işlemle üzerine 3 farklı kişi-kurum mağdur oluyor. Kredi kartı sahibi, alışveriş yapılan site ( üye işyeri ) ve banka.

Bunun üzerine VISA bunları göz önünde bulundurarak 3D Secure’yı geliştirdi. Buna göre, Kredi kartı sahibini koruma altına alacak ve online alışveriş sitelerini kullananlara daha güvenli bir platform sunacak. Sadece kredi kartı sahibini değil, bankayı ve online alışveriş sitesinide ( üye işyeri ) koruma altına alacak. Buna MasterCard’da kayıtsız kalmayarak VISA’nın geliştirdiği bu sisteme destek verdi ve sisteme ortak oldu.

Sistemin en büyük avantajı kredi kartı sahibinin cep telefonuna her işlem için ayrı ayrı tek kullanımlık şifre gitmesi. Asla ve asla 3D Secure olan bir sistemden normal kredi kartı çekimi yapılamaz. Çekimlerin onaylanması için banka sizden tek kullanımlık şifresini istiyor. Eğer o olmazsa onaylama gerçekleşmiyor. 3D Secure güvenlik sisteminden faydalanmak isterseniz de mutlaka bankanızı arayarak bu modülü açtırmalısınız.

Bankaların 3D Secure bölümünden görüntü;

3d güvenliği
E-ticaret te 3D Secure Güvenliği

Online alışveriş sistemlerinden 3D Secure’nin işlevselliği ise şu şekilde gerçekleşir;

1- Kredi kartı sahibi, kartını ilk önce 3D Secure’ye açtırması gerkiyor. Bunu ise kredi kartı hangi bankadan alındıysa o bankaya ulaşarak yaptırır.
2- Kredi kartı sahibi, 3D Secure uyumlu bir alışveriş sitesinden normal bir şekilde alışverişini gerçekleştirir.
3- Ödeme esnasında ( kredi kartı bilgileri girilip onaylandıktan sonra ) alışveriş yapan kişi alışveriş yapılan siteden çıkarak bankanın güvenlik onaylaması için kendi sistemine gider. ( burada kredi kartı sahibinin bankada kayıtlı olan cep telefonuna şifreyi gönderir. ) ÜST TARAFTAKİ RESİMDEKİ BÖLÜM
4- Kredi kartı sahibi cep telefonuan gelen şifreyi girdikten sonra tekrar alışveriş yapılan siteye yönlendirir ve onaylamasını sağlar.

3D Secure kullanımındaki kredi kartı sahibi, banka ve üye işyeri ( e-ticaret sitesi ) faydaları;

Kredi kartı sahibi yönünden;
*Güvenli bir alışveriş yapmıştır
*Kredi kartının çalınması durumunda cep telefonun mutlaka gerekli olduğunu bilmektedir. ( sadece 3D Secure’li işlemlerde.

Üye işyeri ( E-ticaret sitesi ) yönünden;
*Kredi kartı çalıntı mı, değil mi düşüncesi olmaz.
*Ürününü güvenli bir şekilde yollar.
*Daha sonralarından itiraz gelemeyeceğini bilir**

Banka yönünden;
*Kredi kartı güvenliğini sağlamıştır.
*Hem üye işyeri hem de Kart sahibini güvenli bir alışverişten dolayı memnun etmiştir.

** : Ülkemizde malesef iyi niyetli insan kadar kötü niyetli insanlarda mevcut. Kredi kartı sahibi Internet üzerinden alışveriş yaptıktan sonra kredi kartına itiraz edip alışveriş yapılan tutarı, kredi kartına geri iadesini sağlamaktadır. Bunu nasıl başarıyor diye sorarsanız da bahaneleri şu şekilde olmaktadır; “Ben kredi kartımın kullanıldığından haberim yok” veya “Ben kredi kartını kullandım fakat karşılığında bir ürün almadım” bahaneleri kullanılmaktadır. Fakat bunu sadece 3D Secure olmayan sistemlerde yapabilmektedirler. 3D Secure olduğunda 2 kere güvenlik sisteminden geçtikleri için herhangi bir itiraz hakları doğmamaktadır.

Bir sonraki makale konusu ise Kredi kartından alışveriş yapıldıktan sonra yapılan itirazlar olacak.

Şahsım olarak bir eticaret firmasının yöneticisiyim. Edindiğim tecrübe ( 4 yıl ) ile konu altındaki sorularınıza ve sorunlarınıza cevap vermeye çalışacağım.

Saygılarımla
Sertaç AYDIN /cyber-warrior

Yorum yapın