Çoçuk hakları nelerdir kısaca maddeler halinde

Çocuk hakları maddeleri nedir ödev, çocuk hakları madde madde nelerdir kısa yazı, Çoçuk Hakları Nelerdir Maddeler Halinde Kısaca. Dünya çocuklar günü le ilgili kısa yazı…

Çocuklar bir ülkenin geleceği için bir yapış taşı ve teminat olan yegane kişilerdir. Bir ülkenin geleceği o ülkenin çocukları kadardır. Bu nedenle son dönemde genç nüfusun önemi gittikçe artmış ve bu durumu geç fark eden Avrupalı devletler bunun için önlemler almaya çalışıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın da 3 çocuk önerisi genç nüfusun değerini anlamaya yöneliktir. Avrupa’da doğurganlık oranı gittikçe azaldığından şuan nüfus hızla yaşlanıyor. Çocuk hakları bu noktada önem kazanmaktadır. Çocuklar ülkenin geleceğinin teminatı olduğundan uluslararası hukuk çocukları kanun ile korumaya almış ve bir çok devlet bu kuralları kabul ediyor. Çocuk hakları sözleşmesinde bulunan maddeleri buraya açık olarak yazacağız. Uluslararası sözleşmelerle de sabit olan ve uluslararası anlaşmalar ile devletlerin kabul ettiği Çocuk Hakları sözleşmesinde şu maddeler yer almaktadır:

 1. Dünya üzerinde yaşayan bütün çocukların eşit hakkı bulunmaktadır. Bir çocuğun diğer bir çocuğa üstünlüğü bulunmamaktadır.
 2. Çocuklar sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirme, güven içinde bulunma ve yoksul bir hayat çekmeden hayatını sürdürme hakkına sahiptir.
 3. Çocuklar istediği alanda ve yeteneklerine göre bir eğitim alma hakkına sahiptir.
 4. Çocuklar, çocuk olmanın en temek hakkı olan eğlenme, oyun oynama, sanatsal etkinliklerde bulunma ve boş günlerini istediği şekilde değerlendirme hakkına sahiptir.
 5. Çocuklar hakkında alınan her kararda çocuklar da söz sahibi olma hakkına sahiptir. Kendileri ile ilgili olan kararlara katılabilir.
 6. Çocuk şiddeti, istismar ve şiddete karşı korunma hakkına sahiptir.
 7. Çocuklar istediği bilgileri öğrenme hakkına sahiptir. Düşüncelerini istedikleri gibi aktarma hakkına da sahiptir. Ve zararlı yayınlar karşısında korunma hakkı da
 8. bulunmaktadır.
 9. Özel yaşam, onur ve saygınlıklarının korunması hakkı bulunmaktadır.
 10. Engelli olan çocuklar toplum hayatına entegre olacak şekilde her türlü desteği ve bakımı alma hakkına sahip olduğu gibi eğitim alma hakkına da sahiptir.
  Savaş ortamlarında çocuklar özel olarak korunma hakkına sahiptir.

Çocukların sahip olduğu haklar kısaca bu şekilde çocuk hakları sözleşmesinde tanımlanmıştır. Dünya üzerinde bulunan bir çok ülke bu sözleşmeyi kabul etmiştir. Türkiye’de bu sözleşmeyi kabul etmiştir. Çocuk istismarı son yıllarda bütün dünyada oldukça artmıştır. Örneğin sokaklarda dilenen çocuklar para için zorla dilendiriliyor. Dünya üzerinde en çok ülke tarafında kabul edilen Çocuk haklarına Dair Sözleşme, 20.10.1989 tarihinde onaylanmıştır. Bu sayede çocukların hakları da yasalarca teminat altına alınmıştır. Her yıl 20 Kasım’da dünya çocuklar günü kutlanmaktadır.

“Çoçuk hakları nelerdir kısaca maddeler halinde” üzerine 4 yorum

 1. Övedimi arıyorken bu site denk geldi ve çok anlaşılır madde madde çocukların haklarından bahsederek bizlere bilgi verdiniz.

  Cevapla
Yorum yapın