Çanakkale türküsünün flüt notaları

Yeni yıla girilmesinin ardından, yeni yılın üçüncü ayı içerisinde meydana gelen önemli bir savaş için bestelenmiş olan Türküsünün notalarını sizler için paylaşıyoruz. Çanakkale Türküsü Notaları sizler için makalemizde.

Ülkemizin en büyük gururlandığı savaşlardan birisi olan Çanakkale Savaşı, 2. dünya savaşı sırasında Osmanlı devleti ile itilaf devletleri arasında vuku bulmuş olan kara ve deniz savaşıdır. İtilaf devletleri İstanbul’u işgal etmek için büyük bir hazırlık içerisine girmiş ve İstanbul’u alarak kökten işgal girişimi için elinden geleni yapmıştır. Bu sayede Çanakkale Boğazı da ele geçirilecek ve zor durumda olan Rusya’ya boğazlar yardımıyla yardım eli uzatılacaktı. Bu nedenle sıkı hazırlandıkları savaşta geldikleri gibi gitmişler ve Osmanlı Devleti büyük bir zafer elde etmiştir.

Bu önemli zafer için geçmişten geleceğe hatta günümüze kadar bir çok halk ozanı kahramanlık örneği olan Çanakkale Zaferi için bir çok beste yapmıştır. Bunlardan bir tanesi belki de en ünlüsü Çanakkale içinde vurdular beni türküsüdür. Her yıl 18 Mart günü kutlanan Çanakkale Zaferi etkinliklerinde sıkça duyduğumuz bu Türkünün notaları herkese bir gün lazım olabilmektedir. Etkinliklerde flüt ile bu Türküyü çalmak isteyen öğrencilere büyük yardımı olacak notaları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Çanakale türküsü Notaları

do re re re ince do si do la sol

la la si do la la sol sol

la la la la sol sol la sol fa mi fa

sol sol fa la sol fa mi re do

mi fa sol la fa mi fa mi mi re re

Flüt yardımıyla çalabileceğiniz bir Türkü olan ve Çanakkale zaferini anlatan en güzel bestelerden bir tanesi olan bu Türkü aslında Kastamonu yöresine ait olan bir eserdir. Muzaffer Sarısözen tarafından notaya alınmıştır. Türkünün kaynağı Kastamonulu İhsan Ozanoğlu olarak bilinmektedir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgileri aşağıda yer alan girdi bölümünden bizlere aktarmanızı temenni ederiz.

“Çanakkale türküsünün flüt notaları” üzerine 5 yorum

Yorum yapın