Çağdaş insan çevresindeki kişilere rahatsızlık vermemek için günlük yaşamında nasıl davranmalıdır

Çağdaş insan aslında akıllı insan demektir. Etrafındaki kişileri düşünen onlara zarar vermemek için elinden geleni yapan kişi demektir. Çağdaş olmayan insan ise etraftakilere zarar verir ve onları sürekli rahatsız eder.

Bir insan yaşadığı çevrede tek olmadığını bilmelidir. Kendisiyle birlikte yaşayan başka kişilerin de olduğunun farkında olmalıdır. Ona göre davranışlarına yön vermeli ve hassas davranmalıdır. Çağımızın gerekliliklerine uymalı ve diğer kişilere saygı göstermelidir. Toplumun belirli kuralları vardır. Örneğin sokağa çöp atmamak gibi. Bu basit kurallara uymalıdır insan. Aynı zamanda ahlaklı olmalıdır. Kötü sözler söylememeli ve küfür etmemelidir. Yerlere çöp atmamalı ve otobüs duraklarına sigara içmemeli ve hatta sigara izmaritlerini çevreye atmamalıdır. Unutmayınız ki toplumda sadece siz yaşamıyorsunuz. Aynı zamanda sizle birlikte başka insanların da yaşam alanı bu toplum ve çevredir.

Başka insanları rahatsız etmemek için uymamız gereken basit kuralları şu şekilde sıralayabiliriz:

Evde komşuları rahatsız edecek seviyede yüksek sesle konuşmamalı, TV izlememeli ve müzik dinlememeliyiz. Gecenin geç saatlerinde elektrik süpürgesi çalıştırmamalı ve tadilat işlerini ne gece ne sabah yapmamalı, günün orta vakitlerinde yapmalıyız. Tadilat işleri öncesi komşulara haber vermeliyiz. Görgü ve ahlak kurallarından hiç bahsetmiyorum bile. Onlara tabiki uymalıyız. Kamunun mallarına zarar vermemeliyiz.

Yorum yapın