B12 Vitamini Nedir

B12 vitaminin bulunduğu yerler ve B12 vitaminin etkileri ve faydaları hakkında bilgileri yazımız içerisinde bulacaksınız.

Son yıllarda B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların arttığını görsel basın ve televizyon haberlerinden sıkça duymaya başladık. B12 vitamini eksikliğini bizler çok önemsemesek de vücudumuz için ne kadar gerekli bir vitamin olduğunu, işlevini ve görevlerini öğrendikten sonra anlayacaksınız.

Bu vitamin suda eriyebilen vitaminlerdendir. vücutta birçok organımız tarafından depolanmaktadır. Hafızamızdan kaslarımıza, kan hücrelerimizden üremeye kadar bir çok görevde bulunmaktadır.

B12 vitamini nedir

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 vitamini içi vücut ihtiyaçlarımızı karşılamak için daha çok peynir, balık, süt, böbrek, sığır eti ve yumurta tüketmeliyiz.Deniz yosunun’da ve mayalı soya ürünlerinde de b12 vitamini bulunmaktadır. Fakat diğer saydığımız ürünlere göre bunlarda daha azdır. Bu vitamin daha çok et ürünlerinde bulunur. Bu nedenle et tüketmeyen vejeteryanlarda B12 vitamini eksikliğinden meydana gelen hastalıklar daha sık görülmektedir. Ayrıca gastrit hastalarında da b12 vitamini eksikliği sık görülür. Diğer vitamin hapları gibi B12 vitamininin hapı yoktur. Doğrudan kaslardan enjeksiyon edilerek vücuda verilir.

B12 Vitaminin Faydaları

Hücrelerin tamirinde ve sinir hücrelerinin gelişmesinde önemli etkiye sahiptir. Karbonhidratlar, proteinler ve yağların işlenerek vücuda kazandırılması aşamasında da önemli görev alır. Protein oluşumunda görevlidir. Sinir iletilerinde görevlidir. Sinir hücrelerinin kılıflarının korunmasında rol alır.

Alzheimer hastalığını önlemede yardımcı olduğu bilim adamları tarafından dillendirilmektedir. Hafızaya olumlu etki sağlar. Ayrıca kansızlık hastalığına da iyi gelir.

B12 vitamini eksikliğinden piyasada bir kaç hap bulunsa da bu haplardan ancak % 15 dolaylarında B12 vücuttan emilir. Kasların kasılıp gevşemesinde B12 vitamininin etkisi vardır. Eğer birinde bu vitamin eksikse kaslarda güçsüzlük görülür. Kalp damarlarının tıkanmasını önler.

Yorum yapın