Ananasın Yararları Nelerdir?

Ananas insanlara en yararlı olan ve tüketilmesi gereken meyvelerden birisidir. Belki de tabiri yerindeyse Yüce Allah’ın insanlara verdiği mucize gibi bir meyvedir. Neden niye soracak olursanız yanıt olarak yapısında insan için gerekli olan bütün mineralleri barındırmasıdır. Ayrıca ananasın yapısında insanın ihtiyacı olan tam 16 çeşit mineral de muhtevasında bulunmaktadır. Yine muhtevasında fazlaca su bulundurması nedeniyle diyet yapan kişiler de rahatlıkla tüketebilir.

Ananasın yapısında protein mayaları bulunmaktadır. Protein mayaları özellik olarak proteinleri çözücü etkisi yüksektir. Bu sebeple özellikle etin sindirilmesinde büyük kolaylık sağlar. Bütün bu etkiler de gösteriyor ki ananas sindirimi kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı bir meyvedir. Bağırsakların boşalarak temizlenmesini sağlar. Ananasın içeriğinde bromelain enzimi bulunmaktadır. Bu enzim bağışıklık sistemine olumlu etki yapar ve bu sayede kansere karşı etkilidir. Bu enzim ayrıca midenin asitini düzenleyici etki yapar ve midenin kireçlenmesini önler. Ananas kozmetik sanayisinde kullanılmasının sebebi de yağ yakıcı etkisi olması ve bu sayede selülitlere iyi gelmesidir. Aynı zamanda iyi bir idrar sökücü görevi de görür.

Dikkat! Ananasın fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Ayrıca bazı ilaç kullanan ve hastalığı olan kişiler için de tüketilmesi önerilmez. Lütfen yazının son paragraflarında kırmızı ile yazılmış bölümü okuyunuz!

İçerisinde protein mayası olduğunu yukarıda belirtmiştir. Söz konusu protein mayası ayrıca ateşi düşürmede de etkisi bulunmaktadır. Eskiden insanlar ateşli hastalıklarda anana suyu içip bu şekilde tedavi görmekteydi. Bu su boğazın iltihabına da faydası bulunmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırır ve bu sayede vücudumuzda olan yağ birikimini yavaşlatır. Tansiyonun düzenlenmesi konusunda da yararlıdır. Ve içerisinde bulunan B vitamini sayesinde de saça parlaklık kazandırır.

ananas resmi

Fakat ananasın bu kadar özelliğinin cazibesiyle satın alırken heyecanlı davranmamak ve taze olanı almak önemlidir. Ancak taze ananas ile bu faydalarından tam manasıyla yararlanmış oluruz.

Anana alırken dikkat dilmesi hususlar kısaca aşağıdaki şekilde olmalıdır:

Ananasın yaprağı koyu yeşildir.
Daha olgunlaşmamış ananas alınmamalıdır.
Ananasın olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için dışına bakılmalıdır. Olgunlaşmış bir ananasın dıştan rengi canlıdır ve bıçakla soyulabilir kıvamdadır.
Ayrıca ananas bu kadar yararlı diye fazla tüketmek de zararlıdır! Uzman doktorlar ananasın aşırıya kaçarak tüketilmesi konusunda bizleri önemle uyarıyor!.
Kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve kan pıhtılaşmasında sorun yaşayanlar ananastan uzak durmalıdır.
Ananas tüketilirken ortasındaki sert bölüm çıkarılmalıdır.

Yorum yapın