Atatürkün Vatan Sevgisi Millet Sevgisi İle İlgili Sözleri

Atatürk ülkemizin başkomutanı olduğu kadar aynı zamanda da güzel sözler söyleyen edebi kişiliğe sahip olan bir kişidir. Mustafa kemal Atatürk vatanını, milletini sonsuz olarak severdi. Hatta bu sevgisini belirtmek için de güzel sözler söylemiştir.

Musfata kemalin Vatan Millet Sevgisi İle İlgili Söylediği Sözleri

aşağıdaki gibidir:

Biz, ilhamlarımızı, gökten ve görünmez âlemlerden değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. Bizim yolumuzu çizen; içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk Milleti ve bir de milletler tarihinin binbir facia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir.
1937

Türk Milleti,
Ebediyete akıp giden her on senede bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Felâketler, elemler, mağlûbiyetler milletler üzerinde bir takım etkenlerin vücut bulmasına sebebiyet verir. Bu etkenlerin başlıcası, öyle kara günlerinde sonra milletlerin uyanması vakalarını bulması ve kendi benliğini duymasıdır.

Bizim başka milletlerden hiçbir eksiğimiz yok. Cesuruz, zekiyiz, çalışkanız, yüksek maksatlar uğrunda ölmesini biliriz.

Türk milleti büyük bir arslandır. Biz hepimiz onun tüyleri arasına sıkışmış ve sığınmış göz ile görülmez küçük varlıklarız. O arslanın büyük hareketleri ve hamleleri ise inkılâp hareketleri ve hamleleridir. Bu arslanı tahrik edebilmek… İşte bizim için iftihar edebilecek rol budur.
1931

Benim hayatta yegâne fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir.

Atatürkün Vatan Sevgisi Millet Sevgisi İle İlgili Sözleri

“Atatürkün Vatan Sevgisi Millet Sevgisi İle İlgili Sözleri” üzerine 32 yorum

  1. cok guzel bu kadar yaziyi kim yazdiysa ellerine saglik ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhh odevde bittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

    Cevapla
  2. Çok sağolun . Oldukça yardımcı oldu. Ve Ceren`in söylediğinin aksine sözler oldukça güzel. Çünkü bu sözleri söyleyen kişi senin bugün bilgisayar başında olmanı sağladı

    Cevapla
  3. BU SÖZLER EĞER ATATÜRK ÜN AĞZINDAN ÇIKIYORSA BENİM İÇİN İĞRENÇ DİYE BİR ŞEY YOK DEMEKTİR…………

    Cevapla
Yorum yapın