Atatürkün milli kültüre verdiği önem ile ilgili uygulamaları

Atatürk’ün milli kültüre verdiği önemle ilgili uygulamaları nelerdir, Atatürkün milli kültüre verdiği önem kısaca.

Milletler kendilerine has kültürleri olan topluluklardır. Milletleri birbirinden ayıran en önemli özellik kültürlerinin farkı olması diyebiliriz. Milletler kültürlerini yaşattığı kadar gelişir ve önemli bir ülke haline gelir. Atatürk de bunun önemini bildiğinden Türk kültürüne sürekli önem vermiş ve yaşatılması için çeşitli uygulamalarda bulunmuştur. Milli kültür bir devletin yapı taşı konumundadır. Bu nedenle Atatürk .eşitli uygulamalar ile Milli kültürümüzü yaşatmaya devam etmiştir. İşte Atatürk’ün uygulamalar:

Türk dil kurumunu kurarak, Milli dilimiz olan Türkçenin gelişmesi ve geliştirilmesi için gerekli çalışma ortamını sağlamıştır. Türk Dil Kurumunun kuruluş amacı nedir? linkine tıklayarak Türk dil kurumu hakkında daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Türk tarih kurumunun kurulmasını sağlayarak, tarihsel doğruların ortaya çıkarılmasını sağlamak istemiştir. Türk tarihini derinlemesine inceleyerek, büyük başarılarla dolu Türk tarihini bütün dünyaya öğretmeyi amaçlamıştır. 12 Nisan 1931 yılında Türk tarih kurumu kurulmuştur. Bu kurum sayesinde Türk tarihi bilimsel olarak araştırılmıştır.

Ankara Dil Tarih ve Coğrafya fakültesi Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda Ankara’da kurulmuştur. Bu fakülte bilimsel olarak Türk tarihini, Türk dilini araştırarak bilimsel makaleler yayınlamış ve ulusal ve uluslararası yayınlarda bulunarak Türk kültürüne katkı sağlamıştır.

Atatürk’ün Kültürün önemi hakkında da bir çok sözü vardır. Atatürk bir sözünde savaşlarda ne kadar zafer elde edilirse edilsin, asıl zaferin sürekli olması ve sonuçlarının alınabilmesi için kültürün korunması ve geliştirilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Yorum yapın