Atatürk döneminde sosyal bilgiler alanı ile ilgili hangi çalışmalar yapılmıştır?

Atatürk dönemi boyunca bir çok yenileşme hareketlerine öncülük etmiştir. Bu hareketlerden bir tanesi de sosyal bilgiler alanında yapılan çalışmalar olmuştur. Şimdi madde madde kısaca Atatürk zamanında sosyal bilgiler alanında yapılan yenilikleri kaleme alacağız.

Atatürk’ün sosyal bilimler alanında yaptığı çalışmalar (kısaca) maddeler halinde

Türk Dil kurumunun kurulması Atatürk Türk dilinin daha da gelişmesi ve dünya dilleri arasında üst seviyelere gelmesi, yabancı kelimelerin Türkçe’den uzaklaştırılması ve bilimsel araştırmalar yapılması için Türk Dil Kurumunu kurmuştur.

Türk Tarih Kurumunun Kurulması: Türklerin tarihinin derinlemesine araştırmak ve zengin Türk kültürünü ve tarihini ortaya çıkararak bilimsel araştırmalar yapmak üzere Türk Tarih kurumu kurulmuştur.

Diğer çalışmalar:

Dünyada sosyal bilimler konusunda uzman bilim adamları Türkiye’ye davet edilmiştir. Ayrıca ülkemizden bazı öğrenciler yurt dışına gönderilmiştir. Sosyal bilimlerin gelişmesi için ülkemizde Ankara ilimizde şuan da halen bulunan Ankara Dil ve tarih coğrafya fakültesi kurulmuştur.

Arkeolojik kazılara önem verilerek, Anadolu’nun önceki dönemlerinin aydınlatılması çalışmaları yapılmıştır. Çıkan tarihi eserler Ankara’da bulunan Anadolu medeniyetler müzesinde sergilenmektedir.

Yorum yapın