Vitaminler görevleri hangi besinlerde bulunur

Vitaminler ve görevleri nedir kısaca.Vitaminler ve bulunduğu besinler hangileridir? Sizlere anlatmaya çalışacağım. Vitaminler ve faydaları nelerdir vitamin tablosu aşağıdaki konumuzda yer alacaktır.

Vitaminler vücudumuzun en temel ihtiyaç maddelerinden bir tanesidir. Vitaminler sayesinde vücudumuz direnç kazanır. Vitaminlerin en önemli görevi vücudumuza direnç vermesidir. Direnç kazandırması en önemli görevi olmakla birlikte diğer besin grupları ile birlikte vücudumuzun büyüyerek gelişmesine yardımcı olur. Vücudumuzu hastalıklardan koruyarak hasta olduğumuz zaman da iyileşmemize yarar.

Eğer vücudumuzda bir eksik vitamin varsa çeşitli hastalıklar meydana çıkmaktadır. Vitaminler çok çeşittir ve çeşitli besinlerde farklı vitaminlerde bulunur. Vitaminlerin en çok olduğu besin grupları meyve sebzelerdir. Bolca vitamin alabilmek için çokça meyve ve sebze tüketmeliyiz. Her vitaminin vücudumuzda çeşitli görevleri bulunmaktadır. Hemen aşağıda vitamin çeşitleri ve bu vitaminlerin görevleri görevleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

A vitamini: Yumurta, süt, baklagiller, mantar, taze fasulye, domates, havuç, karaciğer, ceviz, kereviz ve fıstık A vitamini açısından zengindir. Deri ve göz sağlığı için önemli bir vitamindir.

B vitamini: Tahıllar, kuru baklagiller, yumurta, süt ve süt ürünleri ve kırmızı et B vitamini açısından zengindir. Hafızayı güçlendirir, dikkat dağınıklığını önler ve beynin görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur.

C vitamini: Turunçgiller, maydanoz, domates, lahana, böğürtlen ve yeşil yapraklı sebzeler C vitamini bakımından oldukça zengindir. Diş ve diş eti sağlığı için önemlidir. Vücudun mikroplara karşı direncine katkıda bulunur.

D vitamini: Balık, balık yağı, karaciğer, yumurta, kurutulmuş meyve ve sebzeler D vitamini bakımından oldukça zengindir. Kemik ve diş gelişimi sağlığı için önemli bir vitamindir.

E vitamini: Yeşil sebzeler, tahıllar, kuru yemişler, domates ve yumurta sarısı E vitamini bakımından fazlaca zengindir. Vücudun büyümesi için öenmli bir vitamin olarak bilinmektedir.

K vitamini: Yeşil sebzeler, kırmızı et, çay, domates, muz, karaciğer ve mısır K vitamini bakımından zengindir. Kemiklerimizin güçlenmesine, kesik ve yaralanmalarda kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir vitamindir.

Bütün vitaminlerin görevlerini ve yararlarını açıkladıktan sonra önemli bir de uyarı yapmak istiyorum. Besinlerdeki vitaminlerin kabını önlemek ve bir besindeki vitamini tam anlamıyla vücudumuza alabilmek için besinleri çiğ ve taze olarak tüketmeliyiz. Uygun saklama koşullarında saklamalıyız.

Yorum yapın