Sindirim sistemi sağlığını etkileyen olumlu olumsuz etkenler

– Sıkıntı, üzüntü, stres gibi olumsuz ruh halleri sindirim sistemini olumsuz etkilemektedir.

– Ağız ve diş sağlığına dikkat etmemiz gerekir. Dişleri fırçalamak ve dişlerin çürümemesini sağlamak gerekir. Sağlıklı sayıları tam dişlerle besinleri daha iyi çiğner ve parçalar sindirim sisteminin işini kolaylaştırır. Olumlu etkiler.

– Dişleri fırçalamamanın sonucunda diş kayıplarının olması veya dişlerin ağrıması, besinlerin parçalanmamasına, büyük parçalarla sindirim sistemine gitmesine bazı problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir, olumsuz etkiler.

– Sebze ve meyvelerin üzerinde bir takım tarımsal ilaçlar, zararlı kalıntılar ve mikropların olabileceği için yakınarak ve temizlenerek tüketilmesi sindirim sistemini olumlu etkiler. Sebze ve meyvelerin temizlenmeden tüketilmesi sindirim sistemini olumsuz etkiler.

– Ellerin temizliğine dikkat etmek, sindirim sistemine mikroplardan koruduğu için olumlu etkiler. Elleri yıkamamak bir takım mikropların sindirim sistemine bulaşmasına sebep olacağı için olumsuz etkiler.
– Sağlıklı beslenme vücut yararlı besinleri tüketmek sindirim sistemini olumlu etkiler. Hamburger, cips v.b. sağlıksız ürünlerde sisdirim sistemini olumsuz etkilemektedir.

– Sıcaklığı normal yiyecek ve içecekler sindirim sisteminin olumlu etkiler. Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içecekler sindirim sistemini olumsuz etkileyen etmendir.
– Sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar olumsuz etkiler.

– Dengeli ve yeterli beslenme sindirim sistemini olumlu, dengesiz beslenme sindirim sistemini olumsuz etkiler.

– Yiyecekleri ağzımızda iyice çiğneyip parçalayıp öyle yutmayız böyle davranmak sindirim sistemini olumlu, çiğnemeden yutmak olumsuz etkiler. Özellikle midemiz bu durumdan çok olumsuz etkilenir.

– Yeterli oranda ve düzenli su tüketmek olumlu, su içmemek olumsuz etkiler.

– Alüminyum, bakır ve plastik mutfak eşyaları kullanmak olumsuz etkiler, çelik, cam ve toprak mutfak eşyaları kullanmak olumlu etkiler.

– Hareket etmek olumlu, hareketsiz bir yaşam olumsuz etkiler.

“Sindirim sistemi sağlığını etkileyen olumlu olumsuz etkenler” üzerine 8 yorum

Yorum yapın