Safra kesesi ameliyatla alınan bir insanın hangi besin içeriğini sindirmesi zorlaşır?

Safra kesesi ameliyatla alınan bir kişi ne yememesi gerekir, yememesi gereken besinler nelerdir? safra kesesi alınmış bir kişinin hangi yemekleri sindiremez.

Katı margarin, tereyağı, kaymak, krema, mayonez, cipsler, soslar, kuruyemiş gibi enerji oranı yüksek ve hiç bir besleyici özelliği ve değeri olmayan yağlı yiyeceklerden, kızartma ve kavurmadan olabildiğince uzak durması gerekmektedir.

Safra sıvısı yağları küçük parçacıklara ayırarak yağları sindirmeye yardımcı oluyordu. Fakat artık ameliyatla safra kesesi alınan bir kişi yağları sindirmekte güçlük çekecektir. Sonuç itibariyle safra kesesi alınmış hastaların yemeklerinden yağların çıkarılması gerekmektedir. Yağlı yemeklerden uzak durması tavsiye edilmektedir.

“Safra kesesi ameliyatla alınan bir insanın hangi besin içeriğini sindirmesi zorlaşır?” üzerine 3 yorum

  1. Hocam ben 26 yaşındayım bundan 6 yıl önce safra kesem alındı ve ardında hazımsızlık sorunu çekiyorum şuan kilolarım artmış durumda ve pisikolojim alt üst oldu bana ALLAH rızası için yardımcı olun eski Halim’e nasıl bir daha geri dönebilirim, ne tüketiyor isem beni şişiriyor hazımsızlık hat Safa’da ameliyat olmadan önce doktoruma dedim bana bir eksisi olurmu diye yok hiç bir şey olumayacak dedi şimdi o kadar pişmanımki safra kesemi aldırdığım için , hocam ne olur bana yardımcı olun saygılarımla…

    Cevapla
Yorum yapın