Milli Bayramlar ve Tarihleri Nelerdir

Milli Bayramlar isim ve Tarihleri Nelerdir, Milli Bayramlarımızın Tarihleri Milli Bayramları nden Kutlarız milli bayramlar hangileridir. Hakkında kısaca bilgiler.

Ülke olarak ulusal olarak kutladığımız ve tarihimizde önemli bir geçmişin günleri olarak belirlenmiş ve törenler ile kutlanan günlere milli bayram denilmektedir. Bu bayramlar bütün ülkede kutlanan ve resmi olarak yasalarla tescillenmiş günlerdir. Bu bayramlar ulusal egemenliği ve bağımsızlığı güçlendiren unsurlardır.

Milli bayramların tarihleri

  1. 23 Nisan tarihinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  2. 19 mayıs tarihinde Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
  3. 30 Ağustos tarihinde Zafer Bayramı
  4. 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet Bayramı

kutlanır.

Milli bayramların önemi Milli Bayramlar Neden Kutlanır

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 nisan tarihi Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihidir. Daha sonra bu günün özel olduğunu belirtmek ve önemini yitirmemesi için çocuklara armağan edilen bir gündür. Zira gelecek çocuklarımıza aittir düşüncesi pekiştirilmek istenmiştir. 23 Nisan çocuk bayramı dünyada da büyük yankı uyandırmış ve zamanla dünya çocukları bayramı konumuna geldi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

19 mayıs tarihi de kurtuluş savaşının resmi olarak başlama tarihi olarak bilinmektedir. Yine tarihin önemini yitirmemesi için bu bayram da gençlere armağan edilerek Cumhuriyet gençlere emanet edilmektedir anlamı taşımaktadır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 ağusts tarihi Yunanlılara karşı büyük taarruz savaşının kazanıldığı tarihtir ve bu gün de orduya armağan edilmiştir. Çünkü Türkiye düzenli ordusu büyük bir başarı elde etmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim tarihinde ise cumhuriyetin ilanının yapıldığı tarihtir. Yani Türkiye yonetim rejiminin değiştirildiği ve halkın yonetimine resmi olarak geçildiği tarihtir.

Milli Bayramlar ve Tarihleri Nelerdir kısaca sizlere açıklamaya çalıştık. Sorularınızı ve yorumlarınızı hemen alttan yapabilirsiniz.

Yorum yapın