Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar kelimesinin açıklaması

Bir öğrencimiz sordu bu soruyu bize de cevabını arayarak yayınlamak düşüyor. Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar anlamını şimdi sizinle paylaşacağız. Bu kelimeyi Mehmet Akif Ersoy İstiklal marşında söylemiştir. İşte anlamı umarım yararlı olur. Sizlere 2 farklı anlam veriyorum. Beğendiğinizi alın. İşte medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar sözünün anlamı:

Anlam 1:

Medeniyet ( Avrupalılar’a diyo )
Tek dişi kalmış olmaları da Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında onlara neyin ne olduğunu gösterdik
Herşeyi gitti medeniyetin medeniyeti tırpan balta süngüyle yendik
Ondan tek dişi kalmış diyor olması lazım.

Anlam 2:

Medeniyet dersi vermeye çalışanların halinden bahsedilmiş, o zamandan beri kendilerine medeniyet diyenlerin hallerini görüyorsunuz, Dünya savaşlarında geldikleri durum, şimdiki durumları, insan haklarından bahsedip insanlara yaptıkları zulümleri, faşistliklerini en güzel ve en kısa biçimde anlatan cümle.

Anlam 3:

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
‘Medeniyet!’ dediğin tek dişi kalmış canavar?

Bu kıtada şair vatanımızı istilaya kalkışan Avrupalılara meydan okuyor. 20. asrın başında Avrupa medeniyeti 19.yy. deki görkeminden oldukça uzaktır. O sebeple şair bayıyı tek dişi kalmış canavara benzetiyor. Ancak Avrupa mevcut teknik imkanlarını seferber ederek topuyla, tüfeğiyle, tankıyla bizi yok etmeye çalışmaktadır. Mehmetçik ise bu güce topla, tüfekle, mızrakla, kılıçla cevap vermeye çalışmaktadır. Avrupalı kendini çelik zırhla korurken Mehmetçik ona iman dolu Altın göğsüyle karşılık vermektedir.

Yorum yapın