Kas lifi nedir

Kas lifi nedir kısaca, kas lifi ne demek açıklama.

İnsan vücudu oldukça esnek ve hareket eden bir yapıdır. İnsanlar vücutlarının büyük bir bölümünü hareket ettirme kabiliyetine sahiptir.

Ellerimiz, kollarımız, ayaklarımız ve dizlerimiz hareket etme özelliği olan en önemli organlarımızdır. İşte kas hücreleri ise hareket eden bu organları kaplamış şekilde olan ipliksi yapılardır. Neredeyse vücudumuzdaki bütün organlar hareket etmek için kas liflerine ihtiyaç duyar. Kas lifleri ise kas hücrelerinin birbirine bağlanması ile oluşmuş yapılardır. Kas lifleri gevşeyip kasılarak organlarımız hareket eder. Kas lifleri de birbirine tutunarak kas demetlerini meydana getirmiştir.

kas lifi

Vücudumuzda oldukça çeşit kas lifleri bulunmaktadır. Fakat insan vücudunda 2 çeşit kas lifi vardır. Farklı türdeki kas liflerinin biyokimyasal  ve fiziksel özellikleri de birbirinden farklılık gösterir. İnsan vücudunda bulunan iki çeşit kas lifi hızlı ve yavaş çalışmasına göre sınıflandırılmıştır. Buna da hızlı ve yavaş üniteler adı verilmiştir. Bu ünitelerin birbirine dönüşme ihtimali bulunmamaktadır. Çünkü kalıtımsal olarak önceden belirlenmiştir. Yavaş ve hızlı liflerin birbiri ile ahenk şekilde çalışmaları yapılacak çalışmalara bağlıdır.

“Kas lifi nedir” üzerine 2 yorum

  1. Kas liflerimiz olmasaydı hareket edemezdik. İpliksi yapılardır ve kas hücrelerinin birleşmesi ile kas lifleri oluşur. Kaslarımızın her yeri kas lifleri ile kaplıdır vücudumuzda bir çok kas lifi vardır.

    Cevapla
Yorum yapın