Karenin iç açılarının toplamı kaçtır?

Karenin iç açıları nasıl bulunur, karenin bir iç açısının ölçüsü kaç derecedir, karenin iç açıları toplamı neden 360 derecedir.

Geometri dersinin en basit sorularından olan bu hususlar hakkında geometri konularını anlatarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle karenin tanımını yarak işe başlayalım. Kare adı üstünde bütün kenarları uzunluk açısından eşit olan geometrik şekildir. Yani karede kenarlar eşittir. Ayrıca karenin 4 adet iç açısı bulunmaktadır. Bu açılarda birbirine eşit olup, 90 derecedir.

Kare’de a=b’dir. Karenin alanı AxB, çevresi ise 2x(a+b)’dir.

Kare’nin 4 köşesi ve 4 iç açısı bulunmaktadır. Her açı 90 derece olduğuna göre; Kare’nin iç açıları toplamı 90×4=360 derecedir.
Aynı şekilde karenin 4 köşesi bulunduğundan 4 adet de dış açısı vardır. Her bir dış açı 270 derecedir. Neden 270 diye soracak olursanız; bir iç açısı 90 derece demiştik. 360-90=270 derece olur. Dolayısı ile bir dış açısı 270 derece olduğundan, dış açıları toplamı da 270×4=1080 derece olmaktadır.

Matematik ilminin ve dolayısı ile geometrik ilminin en temel geometrik şekillerinden birisi olan karenin özelliklerini yukarıda verdik. Karenin özelliklerini sırası ile şöyle ifade edebiliriz.

Karenin özellikleri

  • Bir dikdörtgendir ve eşkenar dörtgen olarak da isimlendirilir.
  • Kare aynı şekilde düzgün çokgendir.
  • Bütün kenarlarının uzunlukları eşittir. Aynı uzunluktadır.
  • 4 adet iç açısı vardır ve bu açıların her biri birbirine eşit olup 90 derecedir.
  • Bir kenarının uzunluğuna a diyecek olursak; karenin alanı AxA’dır. Yani A kare olarak ifade edelir.
  • Çevresi de 4xA formülü ile bulunur.
  • Köşelerinin kesim noktası 90 derecedir.

Eğer ki aklınıza takılan bir soru var ise, yani anlamadığınızı düşündüğünüz hususları aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere aktarabilirsiniz; Elimizden geldiğinde hızlı bir şekilde sizlere yardım etmeye çalışacağız.

Yorum yapın