Kanyon Nedir?

Kanyon Nedir anlamı? Kanyon ile ilgili bilgiler, kanyon ne demek hakkında  bilgi.

Yaylalarda hızla akan akarsuların, uzun süre sonra aktığı bölgeyi aşındırarak derine doğru kazması sonucu oluşan yapıya kanyon denir.

Söz konusu süre 1-2 yıl gibi kısa süreler olmayıp yüzlerce yılı ifade etmektedir. Arazinin yapısına göre oluşan kanyonun kenarları aşamalı veya düz olabilmektedir. Akarsuların hızla akması sonucunda kanyon vadilerin derinliği yıllar geçtikçe artmaktadır. Kanyon vadilerin dibine doğru daralması nedeniyle akıntı en derinde daha fazladır. Bu nedenle kanyonların dibinde kum ve çakıl gibi alüvyon malzemeler bulunmamakta ve tamamen arazinin yapısına uygun olmaktadır.

Kanyon Nedir?

Ayrıca denizlerin dibinde de kanyonlar bulunmakta ve daha çok nehir ağızlarında oluşmaktadır. Normal kanyon tiplerinden farkı bulunmayan bu tipler deniz taban yüzeylerinde oluşmaktadır. Bunlara deniz kanyonları denilmektedir.

Ülkemizde çeşitli yerlerde kanyon tipleri mevcuttur. Bunlara örnek verecek olursak; Fethiye civarındaki saklıkent kanyonu derin vadi şeklindedir. Kanyon nedir. Türkiye’deki kantonlar için basınız.

Yabancı ülkelerde bulunan kanyonlara örnek verecek olursak; Colaradodaki (ABD)’de mevcut olan kanyondur ve binlerce yıl sonunda oluşmuştur.

Yorum yapın