Gizli Zeka Mental Aritmetik Nedir?

Gizli Zeka Mental Aritmetik Nedir? anlamı kısaca. Mental Aritmetiğin Faydaları nelerdir?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz konulardan birisi de gizli zeka bir diğer adıyla Mental Aritmetik eğitimleridir. Türkiye bu tabirleri ilk defa Star TV’de yayınlanan ve Acun’un sunduğu Yetenek Sizsiniz yarışmasında çıkan yarışmacılar sayesinde duydu.

Yarışmaya çıkan çocuklar çoğu kimsenin yapamayacağı şekilde iki basamaklı sayıları hızlı ve kolay bir şekilde toplayıp çıkarabilme yeteneğine sahipti. İşte bu eğitime Gizli Zeka veya Mental Aritmetik eğitimi adı veriliyor.

Bu eğitimler 4-14 yaş gurubu çocuklara veriliyor. Eğitimin amacı her çocukta bulunan zekayı su üstüne çıkarmak. Önce rakam ve sonra sayılarla başlayan Abaküsün kullanımı öğretilir. Yeterli çalışmalar ve alıştırmalar yapıldıktan sonra abaküs kaldırılır. Bunun sonucunda hafızada abaküsün görüntüsü kaydedilir.

Çocukların aklına kazınmış olan abaküs yardımıyla çocuklar sanki önlerinde bir abaküs varmış gibisine matematiksel işlemleri çok rahat ve hızlı bir şekilde yaparlar. Dolayısıyla herkesin yapamadığı bu zeka işlemi ve çabuklukla çocuklar çevrelerinde insanları şaşırtırlar ve beğeni ile karşılanırlar.

gizli zeka Mental Aritmetik

Bu eğitim boyunca çocukların beyninde öğrenmeleri için en büyük 4 etken olan Görsel, İşitsel, Dokunsal ve hayal noktaları sürekli egzersizler ile uyarılarak çocukların bir nokta üzerinde konsantre olabilmeleri en üst düzeye çıkarılarak öğrenmeleri kolaylaştırılır.

Bu eğitimle yaptıkları işlemler sonucunda çocuklar çevrelerince beğeni ile karşılandıklarından küçük yaştan itibaren büyük bir özgüven kazanırlar.

Gizli Zeka Mental Aritmatik ne anlama geliyor açıklaması ve anlamı hızlı şekilde matematik işlem yaptıran eğitimin adı nedir?

Yorum yapın