Fosillerin Yararları ve Zararları Hakkında Bilgi

Fosiller ve yararları hakkında bilgi. Fosillerin Faydaları nelerdir kısaca ve madde madde konumuza ekliyoruz. Söz konusu bu fosillerin oluşumu nasıl olur nasıl oluşur fosiller 5. sınıf. Fosillerin bize sağladığı yararlar nelerdir insanlara yararları hakkında bilgi.

Öncelikle fosil nedir bundan bahsedelim:

Çok eski çağlarda yaşamış olan canlıların ölmesi sonucu toprağa karışarak yüzyıllar sonucunda taşlaşmasıdır. Fosil latince kökenli bir kelimedir ve “Yerden çıkartı­lan” anlamındadır. Fosiller daha çok su altında oluşan taşlarda ve kayalarda bulunurlar. Canlılar öldüklerinde deri gibi yumuşuk organları çürüyerek yok olur ve mikroorganizmalar tarafından tüketilir. Fakat kemik, diş ve boynuz gibi sert kısımlar fosilleşmeye daha uygundur.

Fosillerin yararları:

Fosiller bulunduğu toprak parçasının tarihini bize sunma açısından önemidir. Fosillerin olduğu yerdeki tortul kütlelerin hangi çağdan kaldığı hakkında bize kimsenin sunamayacağı bilgiler verir.

Fosiller eskiden oluşan iklim şartlarının ne olduğu hakkında bizlere bilgi verir.

Eskiden yaşamış hayvanlar hakkında bizi aydınlatır. Çünkü eski çağlarda yaşamış ve günümüzde yaşamayan birçok hayvan türü bulunmaktadır.

Fosiller eski canlıların yaşam şartları ne yediği ne içtiği nasıl geçindiği nasıl yaşadığı hakkında bizlere bilgi verir.

Bazıları evrim teorisi hakkında eskiden canlılar nasıldı ve evrim geçirerek nasıl oldu? Fosiller bu konuda bize bilgi verir gibi saçmalıklar söylemektedir. Kesinlikle buna inanmayınız. İslamiyet’e gönül vermiş insanlar buna inanmaz.

Bulunmuş en eski fosile göre dünyada yaşam 4 milyar yıl önce başladığı iddia edilmektedir. Bu kadar derin bir mevzu olan fosilleri incelemek için paleonto­loji bilim dalı oluşturulmuştur ve üniversitelerde bölümü açılmıştır.

Ülkemizde bulunan fosiller daha çok Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuş ve bulunan bu fosiller 1968 yılından beri Ankara’daki tabiat tarihi müzesinde sergilenmektedir.

“Fosillerin Yararları ve Zararları Hakkında Bilgi” üzerine bir yorum

  1. Elimde 38 tane fosil var bu zamanda görmediğim
    Canlılar var tek bildiğim kurbağa var
    Satın almak isteyen bana ulaşsın

    Cevapla
Yorum yapın